Merhum edebiyat öğretmeni ve şair Efdal Önder’in edebi kişiliğini ve anısını yaşatmak amacıyla BERKSAV tarafından ilki bu yıl düzenlenen “Efdal Önder Şiir Ödülü”ne başvurular başladı.

Bergama Kültür ve Sanat Vakfı (BERKSAV), Bergama’da kültür ve sanatın araştırılması, incelenmesi, oluşturulması, öğrenilmesi, öğretilmesi, korunması ve kitlelere yayılması amacıyla 14 Eylül 1989 tarihinde kurulan bir sivil toplum kurumudur.

BERKSAV’ın Bergama’nın kültür ve sanat hayatına katkıda bulunan, yaptığı çalışmalarla iz bırakan kişilere her yıl takdim ettiği Kültür Sanat Ödülleri ülke ölçeğindeki saygın ödüller arasında anılmaktadır.

BERKSAV Yönetim Kurulu, her yıl vermekte olduğu söz konusu ödüllerin yanısıra 2021 yılından itibaren naif ve saygın kişiliği ile sevdiklerinin gönlünde iz bırakmış, öğrencilerine ışık olmuş merhum edebiyat öğretmeni ve şair Efdal Önder’in edebi kişiliğini ve anısını yaşatmak amacıyla “Efdal Önder Şiir Ödülü” düzenlemeye karar vermiştir.

Ödül Seçici Kurulu Ramis Dara, Turgay Kantürk, Hüseyin Peker, Halim Yazıcı ve Muammer Karadaş’tan oluşmaktadır.

EFDAL ÖNDER ŞİİR ÖDÜLÜ KATILIM KOŞULLARI

1. Adaylar daha önce ödül almamış, kitap halinde yayımlanmaya hazır bir dosya ile ödüle katılabilir. Dosya Word veya PDF formatında hazırlanmalıdır. (Times New Roman 12 punto)

2. Dosyanın herhangi bir yerinde şairin kimliğine dair herhangi bir işaret (isim, rumuz vb.) bulunmamalıdır. Ayrı bir zarfın içine, katılımcının kimlik ve iletişim bilgilerini içeren ödüle katılım dilekçesi koyulmalı ve zarfın üzerine beş ya da altı harften oluşan bir rumuz yazılmalıdır. Dosyalar ve zarf aynı paket içinde yer almalıdır.

3. Ödül tek bir dosyaya verilecektir. Seçici kurul, gerekli görmesi halinde “Seçici Kurul Özel Ödülü” de verebilir.

4. Ödül alan dosya, BERKSAV Kültür Yayınları tarafından yayımlanacaktır. Ödül alan dosyanın yayın hakkı BERKSAV’a ait olacak ve basımı gerçekleştirilen kitaptan eser sahibine telif olarak 100 adet verilecektir.

5. Seçici kurul Ramis Dara, Turgay Kantürk, Hüseyin Peker, Halim Yazıcı ve Muammer Karadaş’tan oluşmaktadır.

6. Ödül, 1 Ağustos 2021 tarihinde açıklanacaktır. Kazanan şair/şairlere ödülleri BERKSAV “Kültür Sanat Ödülleri Gecesi” sırasında takdim edilecek olup tören tarihi daha sonra açıklanacaktır.

7. Katılımcıların 6 adet dosyayı 1 Haziran 2021 Salı günü saat 17.00’ye “Atatürk Bulvarı No:54 Bergama/İzmir” adresine elden veya kargo ile ulaştırmaları gerekmektedir.

8. Katılım koşullarına uymayan dosyalar ile 1 Haziran 2021 Salı gününden sonra ulaşan dosyalar ödül dışı tutulacaktır.