Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin (TGC) düzenlediği Sedat Simavi Ödülleri’nde bu yılın kazananları açıklandı. Edebiyat Ödülü, “Fikret” adlı biyografisiyle Beşir Ayvazoğlu’na verildi.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) 2020 Sedat Simavi Ödülleri’ne değer görülen gazeteci, edebiyat, spor ve bilim insanlarına verilecek ödüller açıklandı. 11 Aralık 1953’de yaşamını yitiren TGC Kurucu Başkanı Sedat Simavi adına 44 yıldan bu yana sürdürülen ödüller; gazetecilik, televizyon, radyo, karikatür, edebiyat, sosyal bilimler, fen bilimleri, sağlık bilimleri ve spor alanlarında veriliyor. 

Eray Canberk, Metin Celâl, Faruk Duman, Nursel Duruel, Doğan Hızlan, Ahmet Özdemir ve Hilmi Yavuz’dan oluşan Sedat Simavi Edebiyat Ödülü Seçici Kurulu; Everest Yayınları arasında yayımlanan “Fikret” adlı biyograsiyle Beşir Ayvazoğlu’nu ödüle değer gördü.

Sedat Simavi Ödülleri’nin diğer alanlardaki kazananlarını öğrenmek için tıklayın.

Beşir Ayvazoğlu

11 Şubat 1953’te Sivas’ın Zara ilçesinde doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Sivas’ta, yükseköğrenimini Bursa’da tamamladı. 1976 yılından itibaren çeşitli liselerde Türkçe ve edebiyat öğretmeni olarak çalıştı. TRT’de uzman olarak görev yaptı. Askerlik dönüşü gazeteciliğe başladı. Hergün, Tercüman, Türkiye, Zaman ve Yeni Ufuk gazeteleriyle haftalık Aksiyon dergisinde köşe yazarı ve yönetici olarak çalıştı. Bir ara Kültür Bakanlığı danışmanı olarak görev yaptı. AKDTYK Atatürk Kültür Merkezi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Repertuar Kurulu ve TDV İslâm Ansiklopedisi Türk Dili ve Edebiyatı Merkez İlim ve Redaksiyon Kurulu üyeliklerinde bulundu. Ayrıca CNN Türk’te Hilmi Yavuz’la birlikte iki yıl Gökkubbemiz adlı kültür programını hazırladı. Kasım 2001-Temmuz 2005 tarihleri arasında Radyo ve Televizyon Üst Kurulu üyesi olarak görev yaptı. Halen Türk Edebiyatı dergisinin genel yayın yönetmenliğini yürütüyor ve TRT 2’de “Bir Tepeden” adlı bir televizyon programı hazırlıyor.

Türkiye Yazarlar Birliği, İLESAM, Çocuk Vakfı ve Sezer Tansuğ Kültür ve Sanat Vakfı’nın kurucu üyeleri arasında yer alan ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti üyesi olan Beşir Ayvazoğlu, 1982 yılında yayımlanan Aşk Estetiği adlı ilk eseriyle Türkiye Yazarlar Birliği’nin Fikir Dalında Yılın Yazarı ödülüne lâyık görüldü. “Muradiye: Ölüm ve Gül” adlı belgesel metniyle TMKV Türk Milli Kültürüne Hizmet Ödülü’nü 1986 yılında, “Güller Kitabı” adlı eseriyle Türkiye Yazarlar Birliği İnceleme Dalında Yılın Yazarı Ödülü’nü 1992 yılında, “Yahya Kemal: Eve Dönen Adam” adlı eseriyle de Avrasya-Bir Vakfı Ödülü’nü 1998 yılında aldı. Beşir Ayvazoğlu 1999 yılında da Kombassan Vakfı tarafından Mevlana Edebiyat Büyük Ödülü’ne layık görüldü.