25 Aralık 2020 Cuma günü, saat 18:30’da Tarih Vakfı Ankara Tartışmaları dizisi kapsamında Funda Şenol Cantek ile bir söyleşi gerçekleştirilecek. Söyleşi, Youtube ve Zoom üzerinden izlenebilecek.

Basın bülteninden:

Kadınlara mahsus dergi çıkarmak, İmparatorluk döneminden Cumhuriyet’e matbuat dünyamızda her zaman önemli bir tiraj ve itibar kaynağı olmuştur. Basın dünyasında dergi kategorisi, çoğunlukla kadın okurun rağbet ettiği bir tür olarak kabul görür. Bu kabulün cinsiyet rol ve kimlikleriyle yakından ilgisi vardır. Kadın dergilerini iki temel başlıkta ele alabiliriz. İlki, çoğunluğu erkeklerden oluşan bir ekip tarafından, dönemin kadın idealini empoze etmek; eğlence dünyasının gündemini, dedikodusunu sunmak; domestik faaliyetlere yönelik rehber olabilecek bilgiler vermek amacıyla çıkarılanlardır. Bunların çoğu Avrupa’daki çok satar benzer dergilerin yayın hakları satın alınarak ve yerli kültüre adapte edilerek veya bunların içerikleri, sayfa tasarımları taklit edilerek yayımlanır. İkinci grup dergi ise kadınlar tarafından, kadınların hak ve eşitlik taleplerine destek olmak niyetiyle çıkarılanlardır. Bu yayınların temel hedeflerinden biri, eril söylem tarafından belirlenen ve gazeteciliğin meslek ideolojisinde yapısal bir sorun olarak karşımıza çıkan cinsiyetçi, cinsiyet körü ve hatta kadın düşmanı diyebileceğimiz mesleki pratiklerin ürünü olan içerikleri ve görsel unsurlara alternatif oluşturmaktır.

Bu sunumda, kadın dergilerinin geçmişten bugüne nasıl bir dönüşüm geçirdikleri, ikili cinsiyet rollerinden, toplumsal cinsiyet tanımlamasına nasıl geçtikleri, eşitlik talebinden özgürlük arayışına nasıl evrildikleri, dünyada ve Türkiye’de hak taleplerinin, toplumsal muhalefetin yükselişi, gazetecilik pratiğinin dönüşümü ve okur kitlesinin farklılaşan beklentileri bağlamında değerlendirilecektir.

Zoom Toplantısı:
Zoom ID: 919 0750 0543
Şifre: 799382

Youtube Canlı Yayın Linki:
https://youtu.be/8iiITZL0HoM

Funda Şenol Cantek

Funda Şenol Cantek doğma büyüme Ankara’lı. Ama aslen Niğdeli. Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde okurken basın sektöründe çalıştı. Mezun olunca akademisyenliğe geçiş yaptı. 1994-2010 yılları arasında Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde, 2010 yılından, 686 No’lu KHK ile ihraç edilene kadar Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde çalıştı. Kent sosyolojisi, kent tarihi, toplumsal cinsiyet, basın tarihi çalışma alanlarıdır. İletişim Fakültesi ve Kadın Çalışmaları Programı’nda lisans, yüksek lisans ve doktora dersleri verdi. Yabanlar ve Yerliler: Başkent Olma Sürecinde Ankara (İletişim Yayınları, 2003); Sanki Viran Ankara (der), (İletişim Yayınları, 2006); Cumhuriyet’in Ütopyası: Ankara (der) (Ankara Üniversitesi Yayınevi, 2011); Kenarın Kitabı (der) (İletişim Yayınları, 2014), İcad Edilmiş Şehir: Ankara (der) (İletişim Yayınevi, 2017), Aynanın Önünde, Cımbızın Ucunda: Kuaför Kitabı (der) (İletişim Yayınları, 2017) adlı kitapları, çalışma alanlarında çok sayıda makalesi, araştırması bulunmaktadır. Şehirleri keşfetmeyi, sokaklarda yürümeyi, fotoğraf çekmeyi, arşivlerde eşelenmeyi, okumayı sever. Tuna’nın annesidir.