Günışığı Kitaplığı’nın 2011’den beri her yıl düzenlediği Zeynep Cemali Öykü Yarışması, 10. yılını tamamladı. Çocuk edebiyatımıza birbirinden değerli 8 kitap armağan eden ve veriminin doruğundayken, 2009’da aramızdan ayrılan öykücü Zeynep Cemali’nin anısını yaşatmayı amaçlayan yarışma, ilkgençliğe adım atan çocukları edebiyata yakınlaştırıyor, geleceğin yazarlarının yetişmesine öncülük ediyor.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından da duyurulan Zeynep Cemali Öykü Yarışması’na, Türkiye genelinde 6, 7 ve 8. sınıf öğrencileri katılıyor. Edebiyatımızın önemli isimlerinden oluşan seçici kurul her yıl değişiyor. Yarışmanın teması, Zeynep Cemali’nin artık birer klasik sayılan roman ve öykü kitaplarından o yıl için seçilen bir cümleye dayanıyor.

Yarışmanın 2020 teması olan “çocuklukta özgürlük” için öykülere kılavuzluk eden cümle, Cemali’nin Patenli Kız adlı romanındaki şu cümleydi: “Tekerleklerin üstünde yelle yarışıyordu.”

Yarışmaya önceki yıllarda katılan gençler, öykülerini kardeşlik, hoşgörü, arkadaşlık, umut, cesaret, adalet, dayanışma, kararlılık ve yalan temalarında yazmıştı.

Zeynep Cemali Öykü Yarışması’nın “Ödüllü Öyküler 2020” kitapçığı ve önceki yılların ödüllü öyküler kitapçıklarını buradan okuyabilirsiniz.

Yarışmanın 2021 teması “DOĞA SEVGİSİ” ve son başvuru tarihi 25 Mayıs 2021. Yarışmanın 2021 yılı başvuruları için buradan ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.