8 Ocak 2021 Cuma günü, saat 18:30’da Tarih Vakfı Ankara Tartışmaları dizisi kapsamında Reyhan Ünal Çınar ile bir söyleşi gerçekleştirilecek. Söyleşi, Youtube ve Zoom üzerinden izlenebilecek.

Tanıtım bülteninden:

Dr. Reyhan Ünal Çınar, Kemalizm karşısında bir karşı-hafıza olarak iktidara gelen AKP’nin, 2011 yılı itibarıyla bir iktidar hafızasına, son yıllarda ise bir kurucu iktidar hafızasına dönüşme mücadelesi üzerine çalışmaktadır. Bu mücadeleyi, toplumsal bellek çalışmalarının iki sacayağı olan hafıza mekânları ve anma törenleriyle birlikte AKP’nin, Yeni Osmanlıcılık olarak ifade ettiği müdahalelerini odağa alarak incelemektedir. Ünal, tüm bunlar üzerinden AKP’nin norm koyma kapasitesini tartışacağı konuşmasında ise AKP’nin neden iddia ettiği üzere yeni (bir) Türkiye’nin kurucu iktidarı olamayacağını ele alacaktır.

Zoom Toplantısı:
Zoom ID: 964 2105 1458
Şifre: 720662
Zoom linki için buraya tıklayın.

Youtube Canlı Yayın Linki:
https://youtu.be/eOl3h8ytuAQ

Reyhan Ünal Çınar

Reyhan Ünal Çınar Ankara Üniversitesi Gazetecilik programından 2019 yılında doktora derecesini almış, AKP döneminde yaşanan bellek mücadelesini konu alan tez çalışması “Ecdadın İcadı: AKP İktidarında Bellek Mücadelesi” adıyla İletişim Yayınları tarafından kitaplaştırılmıştır. Ünal, halen Ankara Üniversitesi Siyaset Bilimi Doktora Programında Avrupalılık Krizi ile İslamofobi arasındaki ilişkiyi UKIP ve PEGIDA üzerinden ele aldığı ikinci bir doktora tez çalışmasını sürdürmektedir.