Cem Alpan ve Şirin Etik, geçtiğimiz günlerde Can Yayınları tarafından yayımlanan Annie Ernaux’nun “Seneler” romanı üzerine konuşacaklar. Kıraathane İstanbul Edebiyat Evi’nin yeni sezon etkinlikleri kapsamında yapılacak söyleşi, 25 Ocak Pazartesi saat 21:00’de başlayacak.

Tanıtım bülteninden:

Seneler yalnızca otobiyografi yazını için değil, sanat için de devrim niteliğinde.” John Banville böyle tarif ediyor Annie Ernaux’nun Can Yayınları’ndan Siren İdemen çevirisiyle yayımlanan kitabını.

Biz, İstanbul Edebiyat Evi’nin çekirdek ekibi olarak Annie Ernaux’yu yaşayan en güçlü yazarlar arasında sayıyor ve bu kitap özelinde de, Banville’in tarifine katılıyoruz.

Seneler, Can Yayınları’nın ifadesiyle, “çeşitli imgeler, fotoğraflar, dönemin gazete haberleri, popüler şarkıları, filmleri, reklamları, sloganları, siyasi gelişmelerinden hareketle 1940’lardan 2000’li yıllara uzanan deneysel bir metin, bir tür toplumsal kronik.”

“Anlatının merkezine kendini koymaktan bilhassa kaçınıp bireysel tarihiyle kolektif tarihi bir araya getiren” Annie Ernaux’nun Seneler’de yaptığı işi toplumsal bellek ve kadın yazını bağlamında ele alacağımız bu konuşmada kitabın yayıncısı ve editörüyle buluşuyoruz.

Türkçeye kazandırılmasını kutladığımız bu önemli kitabın sınırlarını aşan bir Annie Ernaux ve edebiyat konuşmasına davetlisiniz.

Cem Alpan: İstanbul doğumlu. MGSF mezunu. Uzun süredir editörlük ve çevirmenlik yapıyor. George EliotAlice MunroGeoff DyerGeorge Monbiot gibi yazarlardan çeviriler yaptı. Hâlen Can Yayınları “Çağdaş Edebiyat Dizisi” editörü.

Şirin Etik: İzmir’de doğdu. Lisans eğitimini Fransız ve İngiliz Dili ve Edebiyatı alanında Hacettepe Üniversitesi’nde tamamladı. Sorbonne-Paris IV Üniversitesi’ndeki yüksek lisans süresince çeviri sorunları ve dilbilim üzerine çalıştı. İstanbul’da yaşıyor, kitap editörlüğü ve çeviri yapmaya devam ediyor.

Katılmak için etkinlik başlangıç saatinde linke tıklayınız. Zoom Webinar ID: 951 9942 4902

Zoom linki ve Webinar ID ile katılıma açık.