Runik Kitap’ın “Hayatlar” dizisinin 14. kitabı, öncü düşünür ve eylemci Simone de Beauvoir’ın biyografisi. Ursula Tidd’in eserini Merve Pehlivan Türkçeye çevirdi.

Tanıtım bülteninden:

Birçoğumuz şu cümleyi bir yerlerden duymuşuzdur muhtemelen: “Kadın doğulmaz, kadın olunur.” Bu cümleyi yazan kişi, geriye dönüp baktığımızda, 1940’lı yılların sonunda toplum ve siyasete dair tartışmaların zeminini artık geriye dönülemeyecek biçimde sarstığını gördüğümüz İkinci Cinsiyet’in yazarı Simone de Beauvoir’dı. Kadınlara ilişkin efsaneleri yerle bir etmesiyle feminizmin tarihsel serüveninde bir dönüm noktası hâline gelen bu çalışmayı kaleme alan Beauvoir’ın hayatı, özgür ve özerk bireyler olarak nasıl yaşanması gerektiğine ilişkin sorularla örülüydü hep. Bu meseleyi anıdan günceye, mektuptan denemeye, polemikten romana, seyahat yazılarından inceleme kitaplarına varıncaya dek geniş bir yelpazede soruşturan Beauvoir, ortaya koyduğu cevaplarla hep bilgelikle sürdürdüğü bir arayışın peşinde olmuştu. Tıpkı maceralı hayatında olduğu gibi.

Akademik çalışmalarındaki başlıca odağı Beauvoir’ın felsefi ve edebi mirası olan Ursula Tidd, bu kısa biyografide mevcut her türlü belgeye başvurarak onun hayatı ve eserlerini daha iyi anlamamızı sağlayacak gelişkin bir arka plan sunuyor. Zaten Beauvoir’ın kendisi de biyografinin böyle bir işlevi olabileceğini yazmıştı bir keresinde: “Biyografi türü tarih ve psikoloji arasındaki sınırda yer aldığı için büyüler beni. Her monografide olduğu gibi biyografide de bireysel vakanın eşsizliği beni dünyaya bir bütün olarak yönlendirir.”

Dünyayı daha iyi anlayıp dönüştürme tasarılarından biri olarak feminizmin seslerinin giderek daha da kuvvetlendiği bugün, Tidd’in Simone de Beauvoir biyografisi, bu öncü düşünür ve eylemcinin nevişahsına münhasır hayatına bakarak dünyaya bir bütün olarak yönelme yolunda ıskalanmaması gereken bir fırsat.