Editörlüğünü Semih Gümüş’ün üstlendiği Köprü Kitaplar koleksiyonunun 23. kitabı, çağdaş öykücülüğümüzün ödüllü yazarlarından Berna Durmaz imzasıyla ve Günışığı Kitaplığı etiketiyle yayımlandı.

Tanıtım bülteninden:

Çağdaş öykücülüğümüzün ödüllü yazarlarından Berna Durmaz’dan, aşırı kentleşmenin, yoksulluğun ve fırsat eşitsizliğinin soluksuz bıraktığı insanların, acımasızca yok edilen doğayla benzerliğini vurgulayan lirik bir roman. Editörlüğünü Semih Gümüş’ün üstlendiği ödüllü Köprü Kitaplar koleksiyonunun 23. kitabı, aynı zamanda Durmaz’ın çocuklar ve gençler için yazdığı ilk kitabı. Hayat koşusunda türlü engellerle karşılaşanların, doğayla derin bağlar kurarak uyum içinde yaşayanların ve birbirine umutla tutunanların sesini, gerçekçi anlatımı ve zarif üslubuyla yücelten roman her yaştan okuru etkileyecek nitelikte.

Ağaçların gölgesinde büyüyenlerin duyduğu bir ses var!

Köyündeki okul kapanınca eğitimini sürdüremeyen Hayal’in en büyük isteği okumaktır. Ancak, hasta Gül Nine’sine eşlik etmek için amcasının İstanbul’daki evine gitmesi gerekir. Büyük şehirde onu, dev gökdelenlerin gölgesinde, çamur içinde bir gecekondu mahallesi karşılar. Okula gönderilmeyi umsa da beklediği gün bir türlü gelmez, çaresiz kuaförde çalışmaya başlar. Mahalleyi saran sesin gizemi ise her geçen gün insanları daha fazla etkilemektedir…

“Hayal belleklerde kalacak bir karakter. Arkadaşları Selim, Akın ve kuzeni Ertan da… Berna Durmaz, Ağaçlı Gül ve Hayal’in karakterlerini tasarlarken onların her birine farklı kişilikler vermeyi düşünmüş, bunun da üstesinden iyi gelmiş. Romanı okuyup bitirdikten sonra da, bütün karakterler gözlerimizin önünde capcanlı duruyor.” 

Semih Gümüş

Berna Durmaz

Berna Durmaz, 1972’de Kırklareli’nde doğdu. 1994’te İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nden mezun oldu. Öyküleri 1995 yılından itibaren Kopuş, Adam Öykü, Notos ve Sözcükler gibi edebiyat dergilerinde yer aldı. İlk öykü kitabı Tepedeki Kadın, 2011’de yayımlandı. Ardından Bir Hal Var Sende (2012) ve Bir Fasit Daire (2013) adlı öykü kitapları okurlarıyla buluştu. 2014 Haldun Taner Öykü Ödülü’ne değer görülen Bir Fasit Daire’den sonra, Karayel Üşümesi (2016) ve Metal Hayatlar (2018) adlı öykü kitapları geldi. Günışığı Kitaplığı’nın ödüllü Köprü Kitaplar koleksiyonu için yazdığı Ağaçlı Gül ve Hayal (2021), Durmaz’ın ilk çocuk romanı. Büyük kentin yuttuğu ormanın, ağacın acısını duyanları lirik bir dille anlatan yazar, eşi ve kızıyla birlikte yaşadığı İstanbul’da sınıf öğretmenliği yapıyor.