British Council’ın desteğiyle 2017 yılında kurulan Translators Association’ın, Birleşik Krallık ve İrlanda’da yayımlanan edebiyat eserlerine verdiği “İlk Çeviri Ödülü” bu yıl Sema Kaygusuz’un “Yüzünde Bir Yer” adlı romanını İngilizceye çeviren Nicholas Glastonbury ile editörü Saba Ahmed’in oldu.

British Council’ın desteğiyle 2017 yılında kurulan Translators Association’ın, Birleşik Krallık ve İrlanda’da yayımlanan edebiyat eserlerine verilen “İlk Çeviri Ödülü” sahiplerini buldu.

Bu yıl Translators Association’ın İlk Çeviri Ödülü, Sema Kaygusuz’un Yüzünde Bir Yer adlı romanını İngilizceye çeviren Nicholas Glastonbury ile editörü Saba Ahmed’e verildi. Every Fire You Tend adıyla Tilted Axis Press tarafından yayımlanan roman 2019 yılında da İngiliz Pen Ödülü’nün sahibi olmuştu. 

Ödül jürisi başkanı Max Porter, romanı okumaktan onur duyduğunu ifade etti:

“Bu kitabı okumaktan gerçekten onur duydum. Bu kitap çeviri bir romanda aradığım her şeyin cisimleşmiş hali. Çevirmen ve yayıncının şaşmaz sadakatiyle aktarılmış bir vasiyetname, bir mesaj, unutulmuş olanı gösteren bir işaret, bir yâd ediş, canlı ve soluk alan bir dilsel ve politik kararlar kümesi. Bu kitaptaki, kitabın niyetindeki insancıllık ve bu niyetin İngilizceye aktarılmasındaki titizlik şaşırtıcı derecede etkileyici. İngiliz dili okurlarının derinden minnettar kalması gereken muazzam bir edebiyat eseriyle karşı karşıyayız.” 

Sema Kaygusuz

1972 Samsun doğumlu olan Kaygusuz, Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümünden 1994’te mezun oldu.

Önce radyo oyunu, koreografi ve tiyatro ile ilgilenen yazar edebiyat alanına öyküleriyle girdi. İlk öykü dosyaları Yaşar Nabi Nayır Gençlik Ödülü’ne (1995) ve Gençlik Kitabevi Ödülü’ne (1996) değer bulundu. Öykü kitabı Sandık Lekesi ile Cevdet Kudret Edebiyat Ödülü’nü (2000) aldı. İlk romanı Yere Düşen Dualar 2006 yılında yayımlandı. Eleştirmenlerin takdirini alan ve çok sevilen roman, çevrildiği başka dillerde de yazarına çeşitli ödüller getirdi. Almanya DAAD kültür programının davetlisi olarak 2010 yılını Berlin’de geçirdi. 2009 tarihli ikinci romanı Yüzünde Bir Yer Avusturya KulturKontakt kurumu tarafından onurlandırıldı. Yönetmenle birlikte Pandora’nın Kutusu filminin (Yeşim Ustaoğlu, 2008) senaryosunu yazdı.

Sema Kaygusuz’un yayımlanmış kitapları

Ortadan Yarısından (1997)
Sandık Lekesi (2000)
Doyma Noktası (2002)
Esir Sözler Kuyusu (2004)
Yere Düşen Dualar (2006)
Yüzünde Bir Yer (2009)
Karaduygun (2012)
Sultan ve Şair (2013)
Barbarın Kahkahası (2015)
Aramızdaki Ağaç (2019)
Gaflet (2019)