Romanlarıyla her yaştan okura ulaşan Füsun Çetinel’in ilk öykü kitabı “Olmayan Şeyler” Günışığı Kitaplığı tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden:

Kitaplarıyla her yaştan okura seslenen yazar Füsun Çetinel’in gençlerin dünyasında çoksesli bir keşif yolculuğuna davet ettiği ilk öykü kitabı Olmayan Şeyler, Günışığı Kitaplığı’ndan çıktı.

Çetinel, kaleme aldığı 15 kısa öyküde genç yaşamların türlü hâllerine ayna tutuyor. Bunu da Samatya’dan Pera’ya, Berlin’den Prag’a, bazen bir trende, bazen bir otobüste, bazense insanın büyüme serüveninde kendi iç dünyasına doğru çıktığı yolculuklarda yapıyor.Öyküler, geleceği şekillendirecek gençlerin, toplum baskısı, önyargılar, iletişimsizlik, göç, eğitim sistemi, sevgi ve şiddetle biçimlenen dünyaya tutunma ve kendi gerçekleriyle yüzleşme hikâyeleri anlatıyor.

​“İlkgençlik heyecanları, zorlu seçimler, mezuniyet partisi, kendi ayakları üstünde durma çabası, takıntıların bunaltısı, hayat arkadaşı hayvanlar, şehrin karmaşası, kalp çarpıntıları, üniversite hayatı, vakitsiz olgunlaşma zorunluluğu, şiddetin ürperten gölgesi, kaçışlar, uzun yolculuklar ve sahilde bir gün… Yaşamdan ilmek ilmek dokunmuş öyküler bir araya geliyor, günümüzün genç dünyasının çokrenkli resmini çiziyor.”

Füsun Çetinel, İstanbul’da doğdu. Avusturya Lisesi’nden sonra, Boğaziçi Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği Bölümü’nü tamamladı. Öğretmenliğin yanı sıra İngiltere’de dil okullarında görev yaptı. Yeşim Cimcoz Yazı Evi’nde eğitmen ve danışman olarak çalışan Çetinel, çocuk ve gençlere hikâye atölyeleri düzenliyor, yurtdışında çeşitli gençlik kamplarında sosyal sorumluluk projelerinde çalışıyor. Ayasofya’nın gizemlerine tanık olan bir çocuğun öyküsünü anlattığı Ayasofya Konuştu (2015) adlı ilk çocuk romanının ardından, Almanya’dan Güney Ege kıyılarına, Antik Çağ’ın kaya mezarlarıyla ünlü Kaş’a uzanan Sırlar Yolu ’nu (2016) yazdı. Duvarda 3 Hafta (2017) adlı ilk gençlik romanında, sınırları aşan bir büyüme hikâyesi anlatan yazar, Çiko’nun Seçimi (2018) adlı çocuk romanında hayvan sevgisine ve sahip olma kavramına odaklandı. Çocuklar için son kitabı Küçük Pis Yeşil Böcek’te (2019) ise, köyden gelen bir çocuğun gözünden büyük kenti resmeden Çetinel, eşiyle birlikte kâh İstanbul’da kâh Antalya’da yaşıyor. Bir kızı var.