Türkiye’deki edebiyat eleştirisini desteklemek ve genç araştırmacıları teşvik etmek amacıyla Sanat Kritik, 2021 yılından itibaren Doğan Hızlan adına her yıl iki dalda Doğan Hızlan Eleştiri ve İnceleme Ödülleri verecek.

Doğan Hızlan Eleştiri ve İnceleme Ödülleri Yılın Eleştiri/İnceleme Kitabı ödülüne o yılın yayımlanmış eleştiri, inceleme dalındaki kitapları katılabilecektir. 

Doğan Hızlan Eleştiri ve İnceleme Makale Ödülü ise her yıl farklı temalarda olmak üzere bir makale ödülü yarışması birincisine verilecektir. Bu yılın makale ödülü yarışmasının teması edebiyat ve müzik ilişkisidir. 

Ödülün amacı, Türkiye’deki edebiyat eleştirisini desteklemek ve genç araştırmacıları teşvik etmektir. Basılı kitap dalında 5000TL, makale dalında 2000TL ödül verilecektir. 

Doğan Hızlan Eleştiri ve İnceleme Ödülleri Yılın Eleştiri/İnceleme Kitabı seçici kurul üyeleri: Hami Çağdaş, Metin Kayahan Özgül, Nedret Öztokat Kılıçeri, Nilüfer Kuyaş, Turhan Günay.

Doğan Hızlan Eleştiri ve İnceleme Ödülleri Makale Yarışması seçici kurul üyeleri: Didem Ardalı Büyükarman, Nevzat Kaya, Turgay Anar, Serhan Bali, Seval Şahin.

Ödül şartnameleri ve ayrıntılı bilgi için Sanat Kritik sitesine buradan ulaşabilirsiniz.