Fadime Uslu ve Doğuş Sarpkaya’nın birlikte yürüttüğü “İşleyen Kurmaca” başlıklı derslerin yeni konusu “Başlangıçlar” oldu. İkili, derslerin bu etabında fikrin oluşumu, ilk cümlenin yazılışı, metne giriş, bölümler arasında geçiş, paragraflar arasında köprüler, diyalog başlatma, etki ve diyalog ilişkisi gibi konuları derinlemesine ele alacaklar.

“İşleyen Kurmaca” bu etabında, katılımcılarını özel bir konuyla karşılıyor: Başlangıçlar. Bir metne başlamak her zaman sıkıntılıdır. İlk cümle, ilk paragraf, diyaloğu başlatacak ilk kıvılcım nasıl yakalanır, en etkili bir şekilde nasıl işlenir? Bu ilk adımlar kurmacanın ilerleyen satırlarına nasıl etki eder?

Yaratıcı yazarlık literatürü ve bu konudaki sonsuz sayıdaki ders, kurmacanın işleyişi hakkında fikir verir ama başlangıçlar genellikle göz ardı edilir. Dikkatler metnin bütününe ve özellikle merkezine odaklanır. Oysa kurmacanın öğeleri ilk olarak başlangıç cümlelerinde kendilerini ele verirler. Metnin cazibesinin saklı olduğu yer açılışlardır. İşleyen Kurmaca dersleri, başlangıçların anatomisini irdelerken, katılımcıları okuma ve yazma deneyimlerini geliştirecek çalışmalarla destekleyecek.

Toplamda dört hafta sürecek olan dersler 13 Mart Cumartesi günü başlayacak. Her hafta iki saat ve Zoom uygulaması üzerinden yapılacak dersler saat 17.00-19.00 arasında gerçekleşecek.

Kayıt ve detaylı bilgi için WhatsApp: 0555 489 2333

Dopdolu Bir Program

Dersler kurmaca yazan, üstüne düşünen, okuma deneyimini çoğullaştırmak isteyen herkese açık olacak. Oturumlarda metin fikrinin oluşma aşamasından itibaren anlatıya, atmosfer kurmaya, betimlemeye, diyaloğa başlamak; bölümler arasında geçişlerin, bağlantıların etki ile ilişkisi; başlangıçların kurmacanın öğeleriyle iletişimi ve tüm bunların nasıl bir bütün yaratacağı konuları ele alınacak. Yapılacak uygulama çalışmaları yoluyla katılımcıların verimleri Fadime Uslu ve Doğuş Sarpkaya tarafından derinlemesine değerlendirilecektir.

Ufuk Açıcı Bir Okuma Listesi

Derslerde farklı zaman ve coğrafyalarda yazılan ufuk açıcı şu metinler incelenecektir:

Nikolay Gogol – Kupa Arabası

Memduh Şevket Esendal – Gece Kuşu

Ahmet Hamdi Tanpınar – Bir Tren Yolculuğu

Halikarnas Balıkçısı – Işık Teli

Sait Faik Abasıyanık – Eftalikus’un Kahvesi

Sabahattin Ali – Apartman

Tarık Dursun K. – M. Akil Bey’in Gökyüzü Serüvenleri

Ziya Osman Saba – Mesut İnsanlar Fotoğrafhanesi

Thomas Mann – Tren Kazası

G. Garcia Marquez – Saat Altıda Gelen Kadın

Saki – Masalcı Amca

Cesare Pavese – Küçük Bir Yapıt Bir Triptik

Erdal Öz – Sığırcıklar

Sevim Burak – Osmanlı Bankası

Patrick Süskind – Derinlik Baskısı

John Cheever – Merhem

Ferit Edgü – Çığlık

Alice Munro – Firar

Raymond Carver – Tüyler

Ursula K. Le Guin – Omelas’ı Bırakıp Gidenler

İzlenecek filmler

Federico Fellini – Amarcord

Clint Eastwood – Unforgiven

Sofia Coppola – Lost in Translation