The New York Times Book Review, New Statesman, Times Literary Supplement, The Atlantic, The Paris Review ve NPR’a göre 2019 yılının en iyi kitaplarından biri olan “Tanca’ya Gece Feribotu”, Begüm Kovulmaz’ın titiz çevirisiyle Harfa Yayınları arasında yayımlandı.

Tanıtım bülteninden:

Yaşını başını almış iki İrlandalı adam, beraber yıllarca uyuşturucu kaçakçılığı yapmış Maurice Hearne ve Charlie Redmond, İspanya’daki Algeciras limanında, Maurice’in uzun zamandır görüşmediği kızının yolunu gözlüyorlar: Ufak tefek, güzel, rastalı kız ya Tanca’dan gelen bir feribottan inecek, ya Tanca’ya giden bir feribota binecek. Hangisi, bilmiyorlar. Akla bir başka İrlandalının, Beckett’in trajikomik berduşlarını getiren bu iki eski dost, limanda uyanık geçirdikleri gece boyunca, bir yandan uzak –ve trajik– bir geçmişe dönüyor, bir yandan da uzun –ve komik– bir diyaloğu sahneliyorlar.

Tanca’ya Gece Feribotu iki kocamış sokak filozofunun acıklı, şiddetli ve eğlenceli hikâyesi. Dostlukla düşmanlık, pişmanlıkla kabulleniş, hayat bıkkınlığıyla bilgelik, kaderle karar arasındaki sınırları bulandıran, yoğun bir roman.

“Kevin Barry, yerleşik edebiyat türlerinin tanıdık ve rahatlatıcı taraflarıyla sanatın sürpriz ve kışkırtmalarının birbirine karıştığı o can alıcı noktayı on ikiden vurmayı başarıyor.”
James Lasdun, The New York Times Book Review

“[Tanca’ya Gece Feribotu] Samuel Beckett’in Godot’yu Beklerken’ini hatırlatıyor. Hem ümitsizlik hem şefkat dolu bir roman ve her sayfası harika bir düzyazıyla dolu.”
Michael Schaub, NPR

“Düzyazı altın ve elmas olsaydı, binlerce azimli maden arayıcısı Kevin Barry’nin pırıl pırıl, ışıl ışıl romanının Kara Tepeler’ine doğru heyecanla yola çıkmış olurdu.”
Sebastian Barry

Kevin Barry

İrlandalı yazar Kevin Barry’nin Tanca’ya Gece Feribotu’ndan önce yayımlanmış iki romanı (Beatlebone ve City of Bohane) ve iki hikâye kitabı bulunuyor (Dark Lies the Island ve There Are Little Kingdoms). IMPAC Dublin Edebiyat Ödülü, Goldsmiths Ödülü ve Lannan Foundation Edebiyat Ödülü’ne layık görülmüş olan ve 2020 yılında üçüncü hikâye kitabı That Old Country Music’i yayımlayan Barry, oyun ve senaryo yazarlığı da yapıyor. Yazar Tanca’ya Gece Feribotu adlı romanı ile 2019 BOOKER Ödülü ve BELIEVER Kitap Ödülü uzun listelerinde yer aldı, GEORGIA Yılın Yazarı Ödülü’ne aday oldu.