Ödüllü yönetmen Ferit Karahan’ın, 71. Berlin Uluslararası Film Festivali’nin (Berlinale) Panorama bölümünde yarışan yeni filmi “Okul Tıraşı” FIPRESCI Ödülü’ne layık görüldü.

FIPRESCI Ödülü; pandemi nedeniyle bu yıl iki aşamalı düzenlenen ve ilk olarak, 1-5 Mart 2021 tarihlerinde sinema sektörüne yönelik etkinliklerini gerçekleştiren Berlinale’nin bu ilk aşamasında, Panorama bölümünde verilen tek ödül oldu.

Bu yıl pandemi nedeniyle iki aşamalı olarak düzenlenen 71. Berlin Uluslararası Film Festivali’nde ilk önce, 1-5 Mart 2021 tarihleri arasında sinema sektörüne yönelik etkinlikler gerçekleşti. Çok önemli bir başarıya imza atarak son iki yılda Türkiye’den Berlinale’ye seçilen ilk yapım olan Okul Tıraşı (Brother’s Keeper), dünya sinemasından sıradışı örneklerin yer aldığı Panorama bölümünde 19 filmle birlikte yarıştı. Yönetmenliğini Ferit Karahan’ın, yapımcılığını Kanat Doğramacı’nın üstlendiği film ilk kez gösterildiği festivalde son derece olumlu yorumlar aldı. Festivalin bu ilk aşamasında, Panorama bölümünde sadece FIPRESCI (Uluslararası Sinema Eleştirmenleri Federasyonu) Ödülü’nü kazananlar açıklandı ve Okul Tıraşı Berlinale’den FIPRESCI Ödülü’yle döndü.

71. Berlin Uluslararası Film Festivalinin, sinemaseverlerin de kabul edileceği ikinci aşaması olan Yaz Özel programı ise 9-20 Haziran 2021 tarihleri arasında gerçekleşecek. Filmlerin geniş çaplı fiziksel gösterimlerinin yapılacağı program kapsamında hem Panorama bölümündeki diğer ödülleri kazananlar açıklanacak hem de festivalin farklı bölümlerinde daha önce açıklanan ödüller de sahiplerini bulacak.

Okul Tıraşı, baskı ve disiplinin yoğun olduğu bir yatılı okulda hastalanan arkadaşını doktora götürmeye çalışan fakat okulun bürokrasisini, idarenin vurdumduymazlığını ve zor coğrafi koşulları aşmak zorunda olan Yusuf’un hikâyesi. Başrollerini Ekin Koç, Mahir İpek, Cansu Fırıncı, Melih Selçuk ile birlikte çocuk oyuncu Samet Yıldız’ın paylaştığı filmin kadrosunda yer alan diğer çocuk oyuncular ise çekimlerin yapıldığı Van’ın Bahçesaray ilçesinde bölgenin yerel halkından seçildi. Ferit Karahan ve Gülistan Acet’in senaryosunu birlikte kaleme aldığı “Okul Tıraşı”, yönetmenin kendi hayatından da izler taşıyor. Editörlüğünü Sercan Sezgin’in ve Hayedeh Safiyari’nin, görüntü yönetmenliğini Türksoy Gölebeyi’nin yaptığı filmin dünya dağıtımını ise İtalya merkezli Intramovies üstleniyor.

Okul Tıraşı, 71. Berlin Uluslararası Film Festivali’nin ardından tüm dünyada festival yolculuğuna devam edecek.