Kitapta öyküleri yer alan yazarlar, 21 kadın olarak 8 Mart 2021 Dünya Kadınlar Günü için bu kitabı sevdiklerine ve dünyaya öyküleri anlatıldıkça yaşayacak tüm kadınlara bir armağan olarak hazırladıklarını belirtiyorlar.

Tanıtım Bülteninden:

Hayatın her evresinde kadın olmak zordur. Bu zorluklarla başa çıkan ve üstesinden gelen kadınlar gerçek gücün sembolüdür. Ne yazık ki edebiyat gibi sanatın en önemli dalında bile kadınlar kendi hakları için savaş veriyorlar. Kadınlar bir araya gelerek daha da güçlü olabilirler. Bunun farkında olan 21 kadın bir araya gelerek edebiyat dünyasında güçlerini birleştirerek kolektif bir çalışmaya imza attılar. Edebiyat alanında ilk defa yapılan bu çalışmada kadın dilinden kadınlar konu alındı.

Projenin sahibi ve kitabın editörlüğünü yapan Funda Ergenekon liderliğinde Türkiye’nin dört bir yanından çok değerli 21 yazar bir araya gelerek kadın temasını konu alan “21 Kadın 21 Öykü” isimli bir kitap seçkisi hazırladı. Bu kitapta rakamlardan ibaret sayılan çoğu zaman da sayılmayan tüm kadınların öyküleri sizlere sunuluyor. Kitapta öyküleri yer alan yazarlar, 21 kadın olarak 8 Mart 2021 Dünya Kadınlar Günü için bu kitabı sevdiklerine ve dünyaya öyküleri anlatıldıkça yaşayacak tüm kadınlara bir armağan olarak hazırladıklarını belirtiyorlar.

21 Kadın 21 Öykü ile Kadınlara Ses Veriyor

Kitapta öyküleri ile yer alan yazarlar seçkiden elde edecekleri tüm geliri bir kadın derneğine bağışlayacaklar. Bu şekilde kadınların emeği yine kadınlar için harcanacak. Artshop Yayıncılık tarafından basılan kitap 8 Mart 2021 tarihinde edebiyat severler ile buluşacak. Tüm internet sitelerinde satışa sunulacak bu öykü kitabı ile hem edebiyattaki kadın sesini dinleyebilirsiniz.

Bu çalışma ile kadınlar kendi gözleri ile sizlere kadınları aktarmaya çalışıyorlar. Her bir öyküde kadınların susuşlarını, sesiz bakışlarını, güçlerini ve varoluşlarını eşsiz bir duygu seli eşliğinde yaşayacaksınız. Bu projenin güzel yönü sadece bu sene ile sınırlı olmaması. Proje 2021 senesinde 21 kadınla başladı ancak devamı da gelecek. 2022 senesinde ise 22 Kadın ve 22 Öykü ile yeniden aramızda olacaklar.

“21 Kadın 21 Öykü” seçkisinde yer alan yazarlar: Aybüke Çolakoğlu, Ayser Özbulut, Belgin Bıyıkoğlu, Berrin Yelkenbiçer, Birsen Yurtdaş, Dilek İşcen Akışık, Elif Yalçın, Esra Sungun, Ferah Aladağ, Feride Cihan Göktan, Funda Ergenekon, Gülşah Babayiğit, Hatice Dökmen, Kerime Ural Cengiz, Meral Kurulay, Meyrem Karadeniz, Mezbure Keleş, Neslihan Eruslu, Nesrin Aslan, Raziye Demiralay, Zeynep Kasap.