Kırmızı Kedi Yayınevi’nin Zeynep Altıok’la birlikte düzenlediği Metin Altıok Şiir Ödülü’ne “Kendinin Ağacı” kitabı ile Seyyidhan Kömürcü değer görüldü.

Bu yıl on dördüncüsü verilen ödül, Metin Altıok’un doğum günü olan 14 Mart’ta açıklandı.

Doğan Hızlan, Hilmi Yavuz, Eray Canberk, Ali Cengizkan, Haydar Ergülen, Şükrü Erbaş ve Salih Bolat’tan oluşan jüri, ödülün veriliş gerekçesini şöyle açıkladı:

2021 yılı Metin Altıok Şiir Ödülü’nün, “Kendinin Ağacı” kitabıyla bireysel gibi görünen bir huzursuzluğu, zamanın ve coğrafyanın acılı arka planına yerleştirerek vermesi; bu acının toplumsal boyutlarını lirik ve derin dille okura duyurması; doğayla ve nesnelerle çağrışım yükü güçlü bağlar kurması, ilginç ve özgün imgelerle kendine has bir şiir dili geliştirme başarısı göstermesi, şiir yolculuğunun uzun ve soluklu olacağını duyumsatması nedeniyle Seyyidhan Kömürcü’ye verilmesine oy çokluğuyla karar verilmiştir.

Seyyidhan Kömürcü 1978 yılında doğdu. Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü mezunu. Hasar Ayini isimli ilk kitabı ile (Varlık Yayınları, 2003) Yaşar Nabi Nayır Şiir Ödülü, Arkadaş Zekâi Özger Şiir Ödülü, Nüzhet Erman Şiir Ödülü; Dünya Lekesi adlı ikinci kitabıyla da (2012) Homeros Şiir Ödülü’nü aldı.