Fişek Enstitüsü Çalışan Çocuklar Vakfı’nın çalışan çocukları ve sorunlarını görünür kılmak amacıyla düzenlediği öykü yarışmasının sonuçları belli oldu.

Fişek Enstitüsü Çalışan Çocuklar Vakfı tarafından bu yıl ilk kez düzenlenen çalışan çocuklar konulu öykü yarışması sona erdi. 425 öykünün katıldığı yarışmada, Seçici Kurulun yaptığı değerlendirme sonucunda Figen Koşar’ın “Mecburiyet’te Kaç Mevsim” öyküsü birincilik, Bayram Sevinç’in “Küçük Ev” öyküsü ikincilik ve Nurdan Atay’ın “Gölgeler Sessizdir” öyküsü üçüncülük ödülüne değer bulundu.

Yarışmaya yapılan 425 başvurunun 56’sını ortaokul ve lise öğrencilerinin öyküleri oluşturdu. Çocukların yarışmaya gösterdiği ilgi karşısında Vakıf, daha önce duyurduğu ödüller dışında bir de Özendirme Ödülü verilmesine karar verdi. Bu kapsamda ortaokul ve lise öğrencilerinin öyküleri arasından yapılan değerlendirmede, Ekin Eryılmaz’ın “Mevsimsiz Göç” öyküsü ile Elif Yavaş’ın “Duvar” öyküsü ödüle değer bulundu.

Yarışmada dereceye giren katılımcılara ödülleri Vakıf kurucularından Prof. Dr. Gürhan Fişek’in doğum yıldönümü olan 30 Mart 2021 Salı günü, Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde saat 14:00’te verilecektir.

Aysun Kara, Ethem Baran, Fulya Bayraktar, Abdullah Ataşçı ve Oya Fişek’ten oluşan Seçici Kurul’un ödüle değer gördüğü öyküler şöyle.

Birincilik Ödülü: Mecburiyet’te Kaç Mevsim (Figen Koşar)

İkincilik Ödülü: Küçük Ev (Bayram Sevinç)

Üçüncülük Ödülü: Gölgeler Sessizdir (Nurdan Atay)

Özendirme Ödülü: Mevsimsiz Göç (Ekin Eryılmaz)

Özendirme Ödülü: Duvar (Elif Yavaş)