Aylık kültür, sanat ve edebiyat dergisi Yeni e’nin Nisan 2021 tarihli 54’üncü sayısı yayınlandı.

Basın bülteninden:

Dergi bu sayısında Türkiye’de temsilcilik bulundurmadığı durumda kısıtlama ve yaptırımla karşı karşıya kalabilecek Twitter gibi platformların sermaye ile olan ilişkisini tartışmaya açıyor. Özellikle farklı toplumsal kesimlerin Twitter ile kurduğu ilişkinin arka planındaki sansür, medya, dijital kapitalizm ve küçük burjuva radikalizminin tartışıldığı dosyanın yazarları Aras Coşkuntuncel, Duru Su Kadıoğlu, Ender Şiar Argın ve Ekim Kılıç. Ceren Sözeri’nin Christian Fuchs ile dijital kapitalizm üzerine gerçekleştirdiği söyleşi de dosya kapsamındaki yazılardan biri.

Aleksandr Puşkin, Oya Uysal, Mustafa Ergin Kılıç, Hülya Deniz Ünal, Şahin Altuner, Koray Feyiz, Yusuf Yağdıran, Selim Şen ve Ender Emiroğlu şiirleriyle; İlyas Tunç, Hıdır Murat Doğan, Eleni Theharous, Hatice Hamarat ve Alper Özkutlu öyküleriyle Nisan sayısında yer alıyor.

İsmail Afacan’ın 90’lar şiiri üzerine Şeref Bilsel ile yaptığı röportaj; Kadir Yüksel’in “Biz, kendimiz ve Necati Tosuner” başlıklı yazısı, Ali Mert’in Sovyet gazeteci Svetlana Aleksiyeviç’in anlatım gücünü konu alan denemesi; Mehmet Ergün’ün Nâzım Hikmet’in Sevinçle Karşıladığı Bir Öykücü: Niyazi Remzi” başlıklı makalesi de dergide yer alan yazılar arasında.