Buluntu Kutusu edebiyat dergisinin 5. sayısı (Nisan-Mayıs 2021) “Hatıralar” ile çıktı.

Tanıtım bülteninden:

Derginin bu sayısında kimimiz için belki hoş bir seda, kimimiz için belki dayanılmaz bir sancı olan, aklımızın bellek çivileri, ömrümüzün seyir notları olan ‘’Hatıralar’’ konusu işlendi.

Dergi bu sayıda söyleşi için usta isim Cemil Kavukçu’yu ağırladı. Cemil Kavukçu, Gazete Sanat yayın yönetmeni Resul Şahin’in edebiyat, yazın dünyası ve öykücülükle ilgili sorularını yanıtladı.

Bu sayıya şiirleriyle Hatice Nisan, Aziz Seyrek, Hasip Bingöl, Elvan Kaya Aksarı, Cihan Ülsen ve Bekir Dadır eşlik ettiler.

“Bir Gümüş Çerçeveden Seyret Yine Maziyi” ile Nilay Öner, “Doğum Günü Hediyesi” ile Meltem Terzioğlu, “Siz Hangi Treni Bekliyorsunuz” ile Ali Bektaş, “Hatırlar Müzesi” ile Engin Topuz, “Geçmişinde Geleceğini Bulmanın Öyküsü” ile Abdulsamet Yaşar, “Rüşvet” ile Mizgin Bulut, “Vakt-i Kerahat” ile Çilem Dilber, “Zaman Taşlar Misali Geçiyor” ile Didem Kazan Sol, “Halep Keçisi” ile Mustafa Orman yeni sayının öykülerini oluşturdu.

Öykü Gizem Gökgül, Özgür Çırak’ın son kitabı “Ormandan Gece Gelen” hakkındaki inceleme yazısıyla hem dergi okuruna hem kitabı merak eden okurlara ipuçları verdi.

Şeniz Baş “Hatıralar Biraz Hayal Biraz Gerçek”, İsmail Kün “Alan Attı” başlıklı hatıratları ile sayıya katkıda bulundular.

Hatice Köse “Bir Kentin Panoramasından Bir Yazarın Hatıralarına Bakış” başlıklı yazısı ile James Joyce’un Dublinliler’ine hatıralar eşiğinden bakıyor.

Psikolog Mavi Çınar, “Post-Truth Hatıralar” denemesi ile hatıralar konusunu felsefe ve psikoloji alanında irdeliyor.

“Zaman Bunca Anıyı Neresinde Saklıyor” yazısı ile Damla Karakuş bizi çocukluğumuzun sokaklarına bir nevi unuttuğumuz çocukluğumuza götürüyor.

Derginin genel yayın yönetmeni Murat Dura, Nuri Bilge Ceylan’ın Ahlat Ağacı filmindeki baş karakterini kendisi ile özdeşleştirip filmin kendi hayatına dair benzerliklerini kaleme aldığı “Elbet Bir Gün Kasabası” başlıklı yazısı ile benzer duygulardaki insanları selamlıyor.

İki aylık periyotla çıkan derginin yayın yönetmenliğini Murat Dura üstlenirken, yayın kurulunda E. Beyza Kiraz, Burcu Ünlü ve Abdulsamet Yaşar yer alıyor.