Atakum Belediyesi tarafından Vedat Türkali anısına 4 kategoride verilen Vedat Türkali Edebiyat Ödülleri’nin sahipleri açıklandı. Ödüle değer görülen eserler ve gerekçeleri aşağıdaki gibidir.

Vedat Türkali Roman Ödülü

Osman-Ayfer Tunç-Can Yayınları

Jüri, çeşitli anlatım olanaklarının ustaca kurgulandığı dinamik bir metin aracılığıyla insan ruhunun derinliklerini göstermedeki başarısından ötürü, Ayfer Tunç’un “Osman” isimli romanını Vedat Türkali Roman Ödülü’ne değer bulmuştur.

Vedat Türkali Şiir Ödülü

Dil Tutulması-İlhan Durusel-Yapı Kredi Yayınları

Jüri, günümüz şiirinin dilsel ve biçimsel sınırlarını zorlayarak yeni anlatım ve söyleyiş arayışlarına girişmiş, yapıbozumsal teknikler deneyerek Türkçe şiire yeni bir ses ve soluk kazandırmış olmasından ötürü İlhan Durusel’in “Dil Tutulması” isimli şiir kitabını Vedat Türkali Şiir Ödülü’ne değer bulmuştur.

Vedat Türkali Öykü Ödülü

Şehirli Karınca-Mehmet Güreli-Sel Yayınları

Jüri, sinemanın, müziğin ve resmin dünyasını disiplinlerarası ilişkiler kurarak öyküye ustalıkla dahil etmesi ve kendine has anlatımıyla edebiyatımıza yaptığı katkılardan ötürü Mehmet Güreli’nin “Şehirli Karınca” isimli öykü kitabını Vedat Türkali Öykü Ödülü’ne değer bulmuştur.

Vedat Türkali Kurmaca Çeviri Eser Ödülü

Yeryüzünde Bir An İçin Muhteşemiz-Ocean Vuong-Çevirmen: Deniz Koç-Harfa Yayınları

Jüri, etkileyici bir hikayeyi yetkin ve duru bir dille okura aktarmadaki başarısı ve kullandığı anlatış biçiminin yanında çevirmenin eseri Türkçe’ye aktarmadaki titiz ve özverili çabasından ötürü Ocean Vuong’ın Yeryüzünde Bir An İçin Muhteşemiz isimli romanını Vedat Türkali Çeviri Kurmaca Eser Ödülü’ne değer bulmuştur.

Vedat Türkali İlk Roman Ödülü

Ölüler Kıraathanesi-Fatih Gezer-Alfa Yayınları

Jüri, çoklu hikâyelerle örülmüş şaşırtıcı kurgusu, hayatın içinden alınmış farklı kahramanları anlatmadaki başarısı ve etkileyici dili nedeniyle, Fatih Gezer’in “Ölüler Kıraathanesi” romanını Vedat Türkali İlk Roman Ödülü’ne değer bulmuştur.