Bekir Dadır’ın yeni şiir kitabı “Bana Yeni Bir Hayret” Klaros Yayınları tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden:

Bekir Dadır, 2018 Ali Rıza Ertan Şiir Ödülü’nü de almış olan “Çöl Bahçıvanı”ndan sonra Klaros Yayınları etiketiyle yeni bir kitapla daha karşımıza çıkıyor: “Bana Yeni Bir Hayret”. Aynı zamanda 2020 M. Sunullah Arısoy Şiir Ödülü sahibi de olan ve şiirlerini Yasakmeyve, Varlık, Hürriyet Gösteri, Sözcükler, Evrensel, BirGün Kitap gibi dergi ve gazete eklerinde okumuş olduğumuz, edebiyatımızın üretken şairlerinden Dadır, bu kitabında okuru “bir kez olsun hayret etmeye” çağırıyor. Her tür felaket senaryosuna sudaki kurbağa misali alıştırılan toplumlardaki hayret etme eşiğinin yükselmesi göz önüne alındığında şairin bu ad ve konu üzerinden giderek en azından gerçekleri sözcüklerle örtmeye çalışması ve bu örtünün er geç kaldırılacağını bilmesi takdire şayan.

İçerisinde yirmi iki şiir barındıran ve genel hatlarıyla varoluş şiirlerinden oluşan Bana Yeni Bir Hayret, geçmişten bugüne nedenselliğini sorgulamış insanoğlu için bir benlik rehberi olmayı iddia etmiyor ancak yer yer bazı bölümlerde okura “acaba” dedirtmeyi başaracak gözüküyor. İnsanın sırtındaki gassalden kalabalıklardaki ezberlenmiş ayak izlerine, dünyayı evi sanıp evsiz kalanlardan yaşadığı yerlerin mezarlarını içinde biriktirenlere, bir geyiğin rüyasındaki şaşkınlık imgelerini toplayan şairden dedesinin odasından aynasını toplayıp gelen yalnızlıklara kadar birçok konuyu aynı eksen içerisinde toplayan Dadır, bütün bu zor görevleri başarıyla tamamlamışa benziyor.

“biriktirdiğim kuşlar tükendi
gök de yenilerini vermiyor artık
sevgilim gök dağıldı
dağıldı içimde sürü”

Bekir Dadır

Bekir Dadır, 1993 yılında Şanlıurfa’da doğdu. Akdeniz Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı mezunu. Anadolu Üniversitesi’nde Felsefe bölümü öğrencisi. Şiirleri ve yazıları Yasakmeyve, Varlık, Hürriyet Gösteri, Sözcükler, Evrensel, BirGün Kitap, K24 gibi yerlerde yayımlandı. Çeşitli dergilerde editörlük yaptı.

22. Ali Rıza Ertan Şiir Ödülü (2018)
M. Sunullah Arısoy Şiir Ödülü (2020)

Çöl Bahçıvanı dosyası Eylül 2018 tarihinde Hayal Yayınları tarafından kitaplaştırıldı.