Eleştirel teorisyen Peter Fleming’in “Bunlar Daha İyi Günlerimiz: Kapitalizm Sonrasında Hayatta Kalmak İçin Bir Rehber” adlı yeni kitabı Runik Kitap etiketiyle raflarda.

Peter Fleming

Tanıtım bülteninden:

Kapitalizm intihar etmek üzere ve bizi de kendisiyle birlikte alaşağı etmekle tehdit ediyor. Peki bunun sonunda insanlığın yüz akı parlak bir sosyal dönüşüm mü yaşanacak, yoksa yeni bir karanlık çağ mı başlayacak?

Peter Fleming, “Bunlar Daha İyi Günlerimiz: Kapitalizm Sonrasında Hayatta Kalmak İçin Bir Rehber”de, neoliberal kapitalizmin bugün yaşadığı krizin çok daha kötü bir senaryoya yol açma ihtimalini masaya yatırıyor. İşler iyice çığırından çıkınca saklanmak için kendilerine sığınak arayan CEO’lar bu ihtimalin farkında. Devleti baştan aşağı askerîleştirilmiş bir makineye çeviren siyasetçiler de öyle.

Ne var ki bazılarımız uyarı işaretlerini hâlâ görmüyor veya görmezden geliyor. Dibe vurmuş olsak bile, güneşli güzel günlerin çok uzakta olmadığını düşünüyor. Bizi iflah olmaz iyimserliğe kapılmamaya çağıran Fleming ise henüz dibe vurmadığımızı ve çok daha kötüsünün mümkün olabileceğini ileri sürüyor.

Kaderciliğe ya da umutsuz bir teslimiyete düşmeden, mevcut dünyanın çeşitli hâlleri gerçekçi bir gözle nasıl çözümlenebilir? Eli kulağındaki distopik dönüşüme karşı nasıl bir tavır alınabilir?

Bunlar Daha İyi Günlerimiz, mutlu olmayan sona hazırlanmak için.