Yeni e dergisi, “kapanmadan” dolayı yayımlanamayan Mayıs sayısıyla birlikte iki sayısını bir arada yayımladı.

Tanıtım bülteninden:

Yeni e dergisi Mayıs-Haziran 2021 tarihli 55-56. sayısında Sevgi Soysal’ı kapağına ve dosyasına konuk ediyor.

Erendiz Atasü’nün yazısıyla açılan dosyada Sevgi Soysal’ın öykü ve romanlarına dair kapsamlı bir incelemeyi Ayşegül Tözeren’in eleştirel yazısı takip ediyor. Eren Aysan 12 Mart özelinde Sevgi Soysal’ı incelediği yazısında, kadın temsiline dikkat çekerken dosyanın editörlerinden Kadir Yüksel, yazarımızın öykülerini inceliyor. Nilüfer Altunkaya sınıflar arası geçiş ve çelişkide Yenişehir’de Bir Öğle Vakti romanından yola çıkarak Sevgi Soysal ile günümüz arasındaki geçiş olanaklarını sunuyor okura, Yetgül Karaçelik Yıldırım Bölge Kadınlar Koğuşu’nda bir görüş gününe konuk oluyor Sevgi Soysal’a, oradan mahkeme kapılarına ve Yürümek romanına perde aralıyor Mehmet Fırat Pürselim. Dicle Çoban, Sevgi Soysal’ın radyo oyunları ve çeşitli yazılarını gündeme alırken Hülya Soyşekerci gazete yazılarını inceliyor. Sevgi Soysal, Tante Rosa öyküsünden bir kısa bir bölümle konuk oluyor kendi adına yaptığımız dosyaya. Hıdır Murat Doğan, Esin Erdem, Mina Persis, Esra Enis, Atilla Atala ve Gökçe Naz Köse dosyaya çizimleriyle katkıda bulunan imzalar.

Bir süredir hakkında kitaplar yayımlanan ve bazı şiirlerinin ilk defa gün yüzüne çıkarıldığı iddia edilen Enver Gökçe üzerine kaleme aldığı yazısında, bu iddiaların asılsızlığına dikkat çeken Mehmet Ergün, belgeleri ve dipnotlarıyla Enver Gökçe hakkında bilinen pek çok yanlışa yanıt veriyor.

Sultan Gülsün Kumun Gecesi belgeselinin yönetmeni Ali Ergül ile silikozis üzerine bir söyleşi gerçekleştirip sorulara yanıt arıyor.

Derya Çakır ise yeni kitabı Kış Uykusu üzerinden Neşe Yaşın şiirine dair yazdıklarıyla yer alıyor derginin yeni sayısında.

Ömer Demircan Türkçenin başka sorunlarına değiniyor dergide ayrıca Tayfun Yurdakul, İlyas Tunç ve Cem Toker yazılarıyla Burhan Kum da çizimleriyle yer alıyor.

Onur Çalı, Kenan Biberci, Rıza Özlütaş ve Gülizar Aytekin öyküleriyle, Chloe Koutsubelli (Lale Alatlı’nın Yunanca aslından çevirisiyle), Cihan Oğuz, Gizem Bilkay, Nisa Leyla / Önder Birol Bıyık, İsmail Afacan, Emre Şahinler, Hayrettin Geçkin ve Önder Karataş şiirleriyle derginin yeni sayısında yer alıyor.