Rus yazar Tatyana Tolstaya’nın öyküleri Erdem Erinç çevirisiyle Yüz Kitap yayınları arasında yayımladı.

Tanıtım bülteninden:

Rus yazar Tatyana Tolstaya’nın öyküleri aşk, çocukluk, kayıp, siyaset, kimlik temalarını işlerken hem Rus insanını anlatıyor hem de insan olmanın ortak özüne dokunuyor; görülenin ardındakine erişme arzusuna. Bu öykülerdeki kahramanlar, gündelik hayatın sıradan gerçekliklerini aşıp öte dünyaların loş güzelliğini, belirsizliğini deneyimlemeye ihtiyaç duyuyor.

Ailesinin üç kuşaktır gittiği yazlık evlerini özlemle hatırlayan bir kadın ebediyen kaybolmuş bir zamanın yasını tutar. Sihirli bir pencereden bedava hediyeler alan bir adam her şeyin bir bedeli olduğunu öğrenir. Amerikalı bir meslektaşına duyduğu saplantılı aşk yüzünden bunalan bir Rus öğretim görevlisi gerçekle hayal arasında salınır. Yaz tatilindeki işinde telgraf dağıtmanın inceliklerini öğrenen genç bir kız tanıdığı hayatın ötesini de sezmeye başladığı o yazı hiç unutmaz. Geçirdiği göz ameliyat yüzünden geçici bir körlük yaşayan bir kadın geçmişini adeta bir film gibi görebilmeye başlar. Öte dünyalara açılan bir pencere olmadan somut gerçekliğin eksik kalacağını hissettiren Tolstaya, öyküleriyle bize bu pencereyi sunuyor.

“Bu eli açık yazarın yazdığı her şey göz alıcı ve hayat dolu.”
Joy Williams

“Tolstaya’nın tamamen kendine has bir dili var; alışılmadık ama lirik olan bu dil düz yazı ile şiir, sezgisel bir hayalcilik ile eski usul tasvir arasındaki farkı silikleştiriyor. Tolstaya, çok iyi bir yazar.”
Michiko Kakutani

Tatyana Tolstaya

Tatyana Tolstaya 1951 yılında St. Petersburg’da doğdu. St. Petersburg Üniversitesi’nde klasik filoloji okudu. Mezun olduktan sonra Sovyetler Birliği’nin en büyük yayınevlerinden Nahau’da çalıştı. 1990’lı yıllarda çeşitli Amerikan üniversitelerinde Rus edebiyatı ve yaratıcı yazarlık dersleri verdi. Tolstoya uzun yıllar boyunca Rus kültür ve siyaset hayatının çeşitli temsilcilerini konuk ettiği “Skandal Mektebi” adlı Rus televizyon programının sunuculuğunu yürütmüştür. Roman, öykü ve deneme türlerinde eserler veren yazarın yayımlanmış kitaplarından bazıları şunlardır: On The Golden Porch, Pushkin’s Children: Writings on Russia and Russians, White Walls ve Böcü (Jaguar Kitap, 2020).