M. Özgür Mutlu, “Dönme Dolap Düşleri” ile başta öykü diline, sonra da atmosfere ve karaktere inandığını bir kez daha gösteriyor.

Tanıtım bülteninden:

Hiçbir şey olması gerektiği gibi değil artık. Ne dağ ne çocuk, ne kum ne karınca. Herkesin gördüğü ama kimsenin şaşırmadığı bir değişim bu. Hızla kanıksanan, hatta zaman zaman alkış tuttuğumuz; tuhaf, yanlış, zehirli bir değişim. Aynı kalan, insanın bir kısa soluk verişi, kavgası, gürültüsü, teması. Hepsinin üstünde aynı kalmanın tedirginliği, bağırmayan, usul usul, yalın bir telaş.

M. Özgür Mutlu, “Dönme Dolap Düşleri” ile başta öykü diline, sonra da atmosfere ve karaktere inandığını bir kez daha gösteriyor. 2011 Yaşar Nabi Nayır Gençlik Ödülü’nü öykü dalında “Van Gölü Ekspresi” ile aldıktan sonra “Karton Ev” ve “Dünyanın Çivisi” isimli kitaplarıyla okurlarla buluşmaya devam eden yazar, yolculuğunu ara vermeden sürdürüyor.

“Dönme dolap aşağı inerken batıyor dünya, çıkarken doğuyor. Batarken büyüyor her şey, doğarken küçülüyor. Ben bunca sene ne yaptım büyüyüp küçülmekten başka? Aynı yerde dönüp durdum desem, yol nedir sanki, yolculuk? Bir geminin farelerin viyakladığı, karanlık küflü mutfağında Atlas Okyanusu’nu geçmişsem ne olmuş. Yine burada değil miyim, kendimden büyük gölgemi kaybettiğim yerde. Hayata beni ucuz cıvatalar bağlıyor yine.”

M. Özgür Mutlu

M. Özgür Mutlu 1981 Manisa doğumlu. Lisans ve yüksek lisans öğrenimini ODTÜ Jeoloji Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı. 2011 Yaşar Nabi Nayır Gençlik Ödülü’nün öykü dalında sahibi oldu. 2000 yılında Vesaire-fanzin, 2003-2005 yılları arasında Düşe-yazma dergisi yayın kurulunda yer aldı. 2002 yılında ODTÜ Kitap Topluluğu’nun düzenlediği “Öykünün Ayak İzleri” öykü yarışmasında Öğrenci Özel Ödülü kazandı. 2007 Yaşar Nabi Nayır Gençlik Ödülleri’nde dikkate değer görüldü. Öykü ve yazıları Varlık, Düşe-yazma, Kül Öykü, E, Gediz, Sözcükler, Dünyanın Öyküsü, Redaksiyon, Kurşun Kalem, Lacivert, Deliler Teknesi, Öykülem, Askıda Öykü, Roman Kahramanları, Öykü Gazetesi, Edebiyatist, Altzine, Virüs, Trendeki Yabancı dergilerinde yayımlandı.

Öykü Kitapları: Van Gölü Ekspresi (Varlık Yayınları, 2011), Karton Ev (NotaBene Yayınları, 2016), Dünyanın Çivisi (Sel Yayıncılık, 2018).