Edebiyat okurunun uzun yıllardır dergilerdeki yazılarından, öykülerinden tanıdığı Mesut Barış Övün’ün ilk romanı “Salınımlar” Alakarga Yayınları tarafından okura sunuldu.

Tanıtım bülteninden:

“Yani insanlar öldürülmez sadece,” diye açıklamaya girişti, “Düşünceler de ölür böylece. Belli bir düşünceyi benimseyen insanları sistematik olarak ortadan kaldırırsan onların sahip olduğu, temsil ettiği ve yaşatmaya çalıştığı fikirleri de yok edersin. Türkiye’de olan budur bence. Sadece bireyler kırıma uğramaz, onların fikirleri de ortadan silinir.”

Mesut Barış Övün, son derece başarılı bir ilk romanla Alakarga’da. Salınımlar’ın anlatıcı kahramanı, bizi kendi gençlik yıllarına, bir yazlık kasabaya götürür. Gençliğinde bir yaz boyu, biraz da zorunlu olarak çalıştığı bir otele konuk eder. Toplumun değişik kesimleri, aşklar, ilişkiler, toplumsal ve siyasal konular… Tertemiz bir Türkçeyle yazılmış, etkileyici bir roman Salınımlar.

Mesut Barış Övün

Mesut Barış Övün 1973 yılında İzmit’te doğdu. Çocukluğunun büyük bölümünü babasının öğretmenlik görevi dolayısıyla bulunduğu Sakarya’nın Kaynarca ilçesine bağlı Küçük Kaynarca Köyü’nde geçirdi. 1995 yılında Hacettepe Üniversitesi İngiliz Dil Bilimi Bölümünden mezun oldu. Halen Sakarya Üniversitesi Yabancı Diller Bölümünde İngilizce Okutmanı olarak görev yapmakta. Evli ve Aras adında 13 yaşında bir oğlu var.