İlki 2018’de gerçekleştirilen Bergama Tiyatro Festivali, bu yıl 26- 29 Ağustos 2021 tarihleri arasında ulusal ve uluslararası toplulukları bir kere daha Bergama’da buluşturacak. 

Bergama Tiyatro Festivali, 26 – 29 Ağustos tarihleri arasında T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkıları ve İzmir Büyükşehir Belediyesi, Bergama Belediyesi ve Bergama Kültür ve Sanat Vakfı (BERKSAV), Bergama Ticaret Odası (BERTO) ile Ne Yerde Ne Gökte Derneği’nin destekleriyle BERaBER ve 3dots tarafından düzenleniyor. Bu yıl ikincisi gerçekleşecek olan Türkiye’deki ve dünyadaki güncel sahne sanatları örneklerini seyirci ile Bergama’nın kendine has atmosferinde buluşturmayı hedefleyen festivalde, dört gün boyunca sanatseverleri yoğun ve keyifli bir program bekliyor. Festival ayrıca Bergama ve çevresinden amatör ve profesyonel ekiplere de alan açıyor.

Festival Direktörü Eren Arıkan:

Bergama, 2500 yılı aşan tarihinde insan sesi ve nefesinin hiç kesilmediği, imparatorluk başkentliği yapmış bir kent. Büyük bir kültürel zenginliğe sahip bu şehir, tarihte birçok ilke ev sahipliği yapmış ve günümüzde devam eden (etmesi gereken) birçok tartışmanın da mekanı olmuş; Aristoniconus’un köleler ile birlikte Roma’ya karşı giriştiği mücadelede, Zeus Altarının şimdilik Berlin’de son bulan tartışmalı yolculuğunda, yapılmak istenen altın madenlerine karşı Bergama köylülerinin giriştiği çevre mücadelesinde, 1937 yılından günümüze kadar kesintisiz devam eden dünyanın ilk yerel festivallerinden Bergama Kermesi süreçlerinde olduğu gibi. Tüm bu birikimin de etkisiyle Bergama Tiyatro Festivali, katılımcıları için özel bir seyir deneyiminin yanında; kültür, sanat, tarih ve güncel olayların hayatımıza yansımalarını performans sanatları aracılığıyla tartışmaya açıyor. Bu uzun soluklu ve zor sürecin ikinci deneyimi, üç yıllık bir aradan sonra yeniden hayat buluyor.

Program ve bilet için festival sitesini buradan ziyaret edebilirsiniz.