Varlık Dergisi’nin 15 Mart 1957 tarihli 450. sayısının son sayfasında yer alan “OKUYUCULARIMIZLA BAŞBAŞA” başlıklı bölümde okuyuculardan gelen sorular, yorumlar, eleştiriler ve derginin bunlara cevapları var.

Mehmet Vehbi GÜRSES sormuş: “Şahsi kütüphaneniz yok olursa ilk satın alacağınız on kitap hangileri olacak? diye bir anket açacağınızı söylemiştiniz, bir hayli önce. Mayk Hammerlerle yalnız çıplak kadın vücudu teşhir ederek genç dimağları zehirleyen roman ve dergilerin piyasayı doldurduğu şu günlerde böyle bir soruşturmayı faydalı bulmuyor musunuz?”

Cevapta imza yok ama muhtemelen Yaşar Nabi Nayır da şöyle cevap vermiş: “O anket sorusunu yazar arkadaşlarımızdan bir kısmına dağıtmıştık. Tek birinden bile cevap alamadık. O zaman bu soruya cevap vermenin güçlüğünü düşünerek vazgeçmek zorunda kaldık.”

Sorunun güçlüğü ortada ama 64 yıl sonra Parşömen olarak biz tekrar sormak istiyoruz: “Şahsi kütüphaneniz yok olsa ilk satın alacağınız on kitap hangileri olurdu?”

Fatih Parlak

Doğrusu kışkırtıcı bir soru bu. Aslında nedenleriyle birlikte uzun uzun yazmak isterim. Şimdilik, hemen aklıma gelen on kitabı sıralamakla yetineceğim. Aksi halde, uzunca bir süre, ‘’bu kitabı listeme almayı nasıl unuturum?’’ diye hayıflanacağım kesin.

Cervantes – La Mancha’lı Yaratıcı Asilzade Don Quijote

Jack London – Martin Eden

Dino Buzzati – Tanrıyı Gören Köpek

John Steinbeck – Fareler ve İnsanlar

Dostoyevski – Yeraltından Notlar

Fernando Pessoa – Huzursuzluğun Kitabı

Sait Faik Abasıyanık – Alemdağ’da Var Bir Yılan

Ahmet Hamdi Tanpınar – Hikâyeler

Ferit Edgü – Bir Gemide

Orhan Pamuk – Yeni Hayat