Edebiyat eleştirmeni Ira Nadel’ın Virginia Woolf biyografisi, Öykü Gizem Gökgül çevirisiyle Runik Kitap tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden:

Virginia Woolf, yirminci yüzyılın en önemli edebî şahsiyetlerinden biriydi ve öldüğünde belki de döneminin en tanınmış kadın romancısıydıKendine özgü stiliyle yeni bir yazar nesline ilham veren Woolf, Bayan Dalloway, Deniz Feneri ve Orlando gibi duygu yüklü romanlarıyla etkisini günümüzde de sürdürmeye devam ediyor.

Ira Nadel’ın biyografisi Woolf’un mektuplarından, günlüklerinden, denemelerinden ve kurgularından yararlanarak kasvetli Hyde Park Gate’ten geniş ve ferah Bloomsbury’ye kadar yazarın yaşadığı yerlerin, hayatı ile eserlerine etkisini inceliyor. Woolf’un romanlarında kullandığı tekniği ve tarihe, sanata, dostluğa verdiği önemi vurgulayan Nadel, aynı zamanda yazarın ünlü Bloomsbury Grubu’ndaki yerini, Vita Sackville-West ile Leydi Ottoline Morrel gibi isimlerle ilişkisini, cinselliğe ve evliliğe karşı tutumunu, toplumsal konulara dair görüşlerini ve ruhsal durumunun eserlerindeki yankısını ele alıyor. Anlaşılır, kısa fakat yine de kapsamlı Virginia Woolf, değerli yazarın tüm hayranlarının beğenisini toplayacaktır.

“Ira Nadel’ın Virginia Woolf‘u, Woolf’un hayatını yazarın mektuplarda, denemelerde, kurgusal yazılarda anımsadığı hâliyle, kısa ve öz şekilde ele alıyor. Woolf’un yetiştirilme tarzını, aile hayatını, evliliğini, dostluklarını, ilişkilerini, zorluklarla dolu tıbbi geçmişini ve tarihi olaylara bakış açısını kapsamlıca işliyor.”
— Alan Friedman, Austin Teksas Üniversitesi İngiliz ve Karşılaştırmalı Edebiyat Profesörü