Varlık Dergisi’nin 15 Mart 1957 tarihli 450. sayısının son sayfasında yer alan “OKUYUCULARIMIZLA BAŞBAŞA” başlıklı bölümde okuyuculardan gelen sorular, yorumlar, eleştiriler ve derginin bunlara cevapları var.

Mehmet Vehbi GÜRSES sormuş: “Şahsi kütüphaneniz yok olursa ilk satın alacağınız on kitap hangileri olacak? diye bir anket açacağınızı söylemiştiniz, bir hayli önce. Mayk Hammerlerle yalnız çıplak kadın vücudu teşhir ederek genç dimağları zehirleyen roman ve dergilerin piyasayı doldurduğu şu günlerde böyle bir soruşturmayı faydalı bulmuyor musunuz?”

Cevapta imza yok ama muhtemelen Yaşar Nabi Nayır da şöyle cevap vermiş: “O anket sorusunu yazar arkadaşlarımızdan bir kısmına dağıtmıştık. Tek birinden bile cevap alamadık. O zaman bu soruya cevap vermenin güçlüğünü düşünerek vazgeçmek zorunda kaldık.”

Sorunun güçlüğü ortada ama 64 yıl sonra Parşömen olarak biz tekrar sormak istiyoruz: “Şahsi kütüphaneniz yok olsa ilk satın alacağınız on kitap hangileri olurdu?”

Halil Yörükoğlu

Fiziken ve ruhen kütüphanemi ikinci kez kuruyorum diyebilirim. En son kitaplarımı kutulara koyup üzerine kırılabilir yazmıştım. Kırılmadılar ama korkarım ki farelere yemek oldular. Onları başka birinin evine ya da kütüphanesine koyamadım. Sanırım garip bir kıskançlık. Listeler sadece akla başka şeyler getirdiği için anlamlı. Bugün bu saatte kararım bunlar olurdu. Yeni kurmakta olduğum kütüphane için de ilk olarak bu kitapları aldım. Listem şöyle:

1. Sait Faik Abasıyanık – Mahalle Kahvesi

2. İhsan Oktay Anar – Puslu Kıtalar Atlası

3. Raymond Carver – Lütfen Sessiz Olur Musun, Lütfen?

4. Mehmet Günsür – İçeriye Bakan Kim?

5. Ümit Sevinç – Ümit Usta’dan Halk Yemekleri

6. Barış Bıçakçı – Sinek Isırıklarının Müellifi

7. Orhan Veli Kanık – Bütün Şiirleri

8. Sevgi Soysal – Yenişehir’de Bir Öğle Vakti

9. Anton Çehov – Anton Çehov’dan Hikayeler

10. Cemil Kavukçu – Bilinen Bir Sokakta Kaybolmak