Varlık Dergisi’nin 15 Mart 1957 tarihli 450. sayısının son sayfasında yer alan “OKUYUCULARIMIZLA BAŞBAŞA” başlıklı bölümde okuyuculardan gelen sorular, yorumlar, eleştiriler ve derginin bunlara cevapları var.

Mehmet Vehbi GÜRSES sormuş: “Şahsi kütüphaneniz yok olursa ilk satın alacağınız on kitap hangileri olacak? diye bir anket açacağınızı söylemiştiniz, bir hayli önce. Mayk Hammerlerle yalnız çıplak kadın vücudu teşhir ederek genç dimağları zehirleyen roman ve dergilerin piyasayı doldurduğu şu günlerde böyle bir soruşturmayı faydalı bulmuyor musunuz?”

Cevapta imza yok ama muhtemelen Yaşar Nabi Nayır da şöyle cevap vermiş: “O anket sorusunu yazar arkadaşlarımızdan bir kısmına dağıtmıştık. Tek birinden bile cevap alamadık. O zaman bu soruya cevap vermenin güçlüğünü düşünerek vazgeçmek zorunda kaldık.”

Sorunun güçlüğü ortada ama 64 yıl sonra Parşömen olarak biz tekrar sormak istiyoruz: “Şahsi kütüphaneniz yok olsa ilk satın alacağınız on kitap hangileri olurdu?”

Zeynep Kahraman Füzün

Okuduğum kitapları tekrar okumadığımı hep söylerim. Kütüphaneden veya şahıslardan ödünç alıp okuduğum, çok beğendiğim halde kütüphaneme eklemediğim kitaplar var. Tekrar okumak yerine yeni kitap okumak daha cazip geliyor. Muhtemelen okumayı arzuladığım halde bir türlü okuyamadıklarımı alırdım ama çocukluğumda yani yirmi beş yıl kadar önce sadeleştirilmiş metnini okuduğum kitapları orijinallerinden tekrar okumak isterim. Hadi çocukluğumuza gidelim.

  1. Eleanor H. Porter – Polyanna
  2. Victor Hugo – Sefiller
  3. Miguel de Cervantes – Don Kişot
  4. Johanna Spyri – Heidi
  5. Daniel Defoe – Robinson Crusoe
  6. Mark Twain – Tom Sawyer’in Maceraları
  7. Jules Verne – Seksen Günde Devr-i Alem
  8. Lewis Carrol – Alice Harikalar Diyarında
  9. Lev Tolstoy – İnsan Ne ile Yaşar
  10. Ömer Seyfettin’den Hikayeler