Varlık Dergisi’nin 15 Mart 1957 tarihli 450. sayısının son sayfasında yer alan “OKUYUCULARIMIZLA BAŞBAŞA” başlıklı bölümde okuyuculardan gelen sorular, yorumlar, eleştiriler ve derginin bunlara cevapları var.

Mehmet Vehbi GÜRSES sormuş: “Şahsi kütüphaneniz yok olursa ilk satın alacağınız on kitap hangileri olacak? diye bir anket açacağınızı söylemiştiniz, bir hayli önce. Mayk Hammerlerle yalnız çıplak kadın vücudu teşhir ederek genç dimağları zehirleyen roman ve dergilerin piyasayı doldurduğu şu günlerde böyle bir soruşturmayı faydalı bulmuyor musunuz?”

Cevapta imza yok ama muhtemelen Yaşar Nabi Nayır da şöyle cevap vermiş: “O anket sorusunu yazar arkadaşlarımızdan bir kısmına dağıtmıştık. Tek birinden bile cevap alamadık. O zaman bu soruya cevap vermenin güçlüğünü düşünerek vazgeçmek zorunda kaldık.”

Sorunun güçlüğü ortada ama 64 yıl sonra Parşömen olarak biz tekrar sormak istiyoruz: “Şahsi kütüphaneniz yok olsa ilk satın alacağınız on kitap hangileri olurdu?”

Aksu Bora

Kütüphanemin yok olması fena bir fikir gibi görünmedi bana. Hafifler insan. Zaman zaman epey radikal tasfiyeler yaptımsa da lüzumundan fazla kitabım var. Ama bazılarını kaybetmek beni çok üzerdi – birkaç imzalı kitap, birkaç altını çokça çizdiğim, üzerine yazdığım kitap. Ece Ayhan’ın Zambaklı Padişah’ı mesela, gözüm gibi baktığım bir kitaptır ama yenisini almanın hiç anlamı olmazdı, üzerine yazılı bütün o cümleler olmaksızın. Çocukluğumdan kalma bir iki kitap da var, kaybetmek istemem, yeni basımları yok zaten.

Hiç kitabım kalmasaydı öncelikle hangi kitapları alırdım? Bazı şiir kitaplarının yokluğunu kuvvetle hissedeceğimi tahmin ediyorum. Onlarla başlardım. Şöyle bir liste çıkarabildim:

  1. Gülten Akın – Bütün Eserleri 1
  2. Metin Altıok – Bir Acıya Kiracı
  3. Turgut Uyar – Büyük Saat
  4. Birhan Keskin – Soğuk Kazı
  5. Barış Bıçakçı – Bir Süre Yere Paralel Gittikten Sonra
  6. Behçet Çelik – Patikaların İyi Yanı
  7. Rebecca Solnit – Yakındaki Uzak
  8. Ursula K. Le Guin – Yerdeniz (Hile sayılmaz, Metis hepsini tek ciltte yayımladı.)
  9. John Berger – Bir Fotoğrafı Anlamak
  10. Jane Austen – Gurur ve Önyargı (bendeki Aşk ve Gurur ama o baskıyı bulamam herhalde)