Bilge Kâşifler, tarihin içinde eğlenceli ve bilgi dolu bir yolculuğa çıkıyor. Araştırmayı, öğrenmeyi, gezip görmeyi tutku hâline getiren bilge dostlarımız Kemal ile Cahide’yi yazarı, tiyatro sanatçısı Özgür Özgülgün’den dinledik.

Mahmut Yıldırım

Özgür Özgülgün ve Mahmut Yıldırım

Bilge Kâşifler dizisinden bahseder misiniz? Okuru neler bekliyor?

Bilge Kâşifler dizisi bir ekip çalışmasının eseri olarak hayata “merhaba” dedi. Çocuk edebiyatı bir takım çalışmasıdır. Yazarı, editörü, çizeri, yayıncısı ve dağıtıcısı hepsinin emekleri büyüktür.

Bilge Kâşifler dizisi, editörümüz Recep Kayalı ile ortak bulduğumuz bir projedir. Hedefimiz tüm Anadolu’nun kadim kentlerini ve uygarlıklarını tanıtmak ve keyifli, eğlenceli bir dizi hazırlamak. Bu dizimizde sevgili okurumuzu Anadolu’nun bereketli topraklarının en bilinmedik uygarlıklarına satırlar arasında seyahat ettirmeyi hedefliyoruz. Bilge Kâşif olmak kolay değil! Takipçi olmak lazım. Merak duygunuz gelişmişse bu eserleri mutlaka okumalısınız. Kahramanlarımız Cahide ve Kemal nerede, ne şekilde karşımıza çıkar bilinmez. Yeni coğrafyalar, yeni dostlar ve kadim kültürleri macera ile gezmek istiyorsanız bu diziyi çok seveceksiniz.

İngiliz yazar Katherine Rundell, “Çocuk edebiyatına dönün ki dünyayı iki çift gözle görebilesiniz: Hem kendi gözlerinizle hem de çocukluk hâlinizin gözleriyle,” der. Bugünden çocukluğunuza bir bakış atmak beraberinde neleri getirdi?

Ben çok çocuk ruhlu bir kişiliğe sahibim. Mesleğim olan tiyatro sanatını hayatıma kolaylıkla geçirdiğimi düşünüyorum. Çocuk edebiyatında en önemli konu yazacağınız eserin okuyucusunu çok iyi tanımaktır. Dostlarımı iyi tanıdığımı ve onlarla eğlenceli bir şekilde yol aldığımı düşünüyorum. Hayal dünyamın sınırsızlığı beni minik dostlarımla daha rahat buluşturuyor. Ortak dilimiz edebiyat oluyor. Bu beni fazlasıyla mutlu ediyor.

Eserlerinizin yanında hem uygulama kitapçığı veriliyor hem de âdeta birçok kişiliği varlığınızda birleştirip meddah gösterisi yapıyorsunuz. Çocukları edebiyata, kültüre, sanata davet etmeniz, onlara bu denli önem vermenizden söz edelim isterim.

Eserlerimizle verilen uygulama kitapçıkları editörümüz Recep Kayalı’nın harika projesi. Toplantılarımızda bu projeyi anlattığı zaman çok heyecanlandım. Recep Kayalı usta bir yazar ve çocukları iyi tanıyor. Kitapçıkların çocuklar için faydalı olduğunu görüyorum. Kısa zamanda bu proje çok daha fazla okuyucu kitlesine ulaşacak, buna yürekten inanıyorum.

Dizinin ana karakterleri Kemal ile Cahide’nin yolculuğunu çocuklara sunuyorsunuz. Mardin, Çanakkale, Hititler, Edirne özelinde bu şehirleri ve karakterleri seçmenizde etkili olan durumlar var mı?

Ben mesleğim gereği kendimi sahne üzerinde anlatmaktan çok keyif alan bir tiyatro sanatçısıyım. Edebiyatta bunu sahne üzerinden başarabilirsem mutlu oluyorum. Mutlu yazar eğlenceli eserler yazar ve keyifle okunur. Her ne kadar sürç-i lisan edersem affola.

Arkeoloji bilimi benim hobim. İyi bir takipçi olduğumu düşünüyorum. Anadolu’nun bereketli topraklarında arkeoloji ile yoğrulan eserler yazmak beni ve okuyucularımı mutlu ediyor. Dizimiz devam edecek. Keyifli yerler, inanılmaz maceralar bizleri bekliyor.

Son olarak gezi rotanızda hangi yolculuklar var? Çocuk edebiyatı üzerine yeni fikirlerinizden konu açar mısınız?

Yeni rotalar, yeni yerler ve yeni uygarlıklar bizleri bekliyor. Çok keyifli yazılar yakında dostlarımızla olacak. Takım olarak uyumlu çalışıyoruz. Tüm yayınevi ekibi ile titiz çalışmalar sonucunda okuyucularımızı mutlu etmek bizleri sevindiriyor. Yaşasın çocuklar ve okudukları kitaplar. Onlar bizim geleceğimiz. Uçan At yayınevi kısa zaman sonra tüm çocuklarımızın merakla takip edecekleri bir yayınevi olacak. Ekip genç ve dinamik. İyi bir enerjiye sahibiz. Çocuklarımızı tanıyoruz. BİLGE KÂŞİFLER dizimize çok güveniyoruz. Bizleri takipte kalın…