Tanıtım bülteninden:

Derginin Eylül-Ekim 42. sayısında Bülent Ayyıldız, Kürşat Çelik, Mustafa Aplay ve Merve Uygun öyküleriyle okura merhaba diyen ilk isimler. “Bir Şey Hakkında Üç Şey”de Yelda Sözdemir Guggenheim Müzesi’ni anlamak için üç noktaya işaret ediyor.

Merve Uygun ve Mustafa Aplay eleştiri yazılarıyla yeni sayıya katkıda bulunuyor. “Hikâyesi” bölümünde Mustafa Çiftci bozkırın masalını anlattığı Gönül Dağı’ndan bahsediyor. Umberto Eco’nun kurmaca karakterler üzerine yazdığı yazısı Selma Aksoy Türköz çevirisiyle dergide yer alıyor. Öyküdeki olay ve durumun ortaya çıkardığı hakikat üzerine yazdığı çalışmasıyla Cemal Şakar sayıya katkı sağlayan bir diğer isim oluyor. Abdullah Harmancı yeni yazmaya başlayan öykücüleri bekleyen tehlikeleri anlatıyor. Post Öykü’nün kültlerinde olma yolunda ilerleyen “Dipnotlar/Moğolluklar” bu sayıda da esaslı sorularla okurla buluşuyor.

İsmail Isparta, Elif Kesikoğlu, Erva Kara, Aleksandr Tsıpkin bu sayının diğer öykü yazarları. “1’e 10”da Memduh Şevket Esendal, Akif Hasan Kaya, Arzu Uçar, Betül Ok Şehitoğlu, Gülhan Tuba Çelik, Hale Sert, Murat k. Murat, Mustafa Aplay, Nilüfer Altunkaya ve Onur Caymaz; “Toplum meseleleri karşısında sanatçının durumu ve tavrı ne olmalıdır?” sorusuna kendi bakış açılarına göre cevap veriyorlar. “İmgeler Sûretler”de Kerem Işık; “İç dünyamızın sınırlarını genişletebilmemiz mümkün müdür?” sorusu üzerinde yazma serüvenindeki “sınır” imgesini anlatıyor.

Ve “Post Kitap”… Bölüm, “Çevirmen Diyor ki”de Günay Çetao Kızılırmak’ı misafir ediyor. “Çapraz Okumalar”da Gülşen Funda ve Mustafa Aplay, M. Özgür Mutlu’nun Dönme Dolap Düşleri’ni konuşuyorlar. Yelda Sözdemir, Betül Tarıman ile yaptığı söyleşiyle sayıya katkıda bulunuyor. Mustafa Aplay, Uygar Atasoy, Onurhan Ersoy, Betül Sezgin, Ali Yağan, Fazilet R. Özcan yeni çıkan öykü kitapları üzerine yazdıkları değerlendirme yazılarıyla yer alıyorlar.

İÇİNDEKİLER

Mazz Ramann İnn Ktlug Velan Ram ■ Bülent Ayyıldız

Yürüyen Merdivenlerde Paramparça Olan Otuzlu Yumurta Kolisi ■ Kürşat Çelik

Dördüncü Kapı ■ Mustafa Aplay

Saçlara Dolanan Hikâye ■ Merve Uygun

*

Bir Şey Hakkında Üç Şey Guggenheim Müzesi ■ Yelda Sözdemir

Tarot Kartları ile Kahramanın Yolunu Döşeyen Bir Deha ■ Merve Uygun “Şeytani Yaratıcılık” Üzerine ■ Mustafa Aplay

Hikâyesi Gönül Dağı ■ Mustafa Çiftci

Kurmaca Karakterlerin Ontolojisi Üzerine Semiyotik Bir Yaklaşım ■ Umberto Eco

Olay ve Durumun Öykücesi ■ Cemal Şakar

Genç Öykücüleri Bekleyen Tehlikeler ■ Abdullah Harmancı

Dipnotlar / Moğolluklar ■ Aykut Ertuğrul

*

Siyah Beyaz ■ İsmail Isparta

Her Şeyden Bir Şey ■ Elif Kesikoğlu

Tor ■ Erva Kara

Mado ■ Aleksandr Tsıpkin

*

1’e 10 ■ Memduh Şevket Esendal, Akif Hasan Kaya, Arzu Uçar, Betül Ok Şehitoğlu, Gülhan Tuba Çelik, Hale Sert, Murat k. Murat, Mustafa Aplay, Nilüfer Altunkaya, Onur Caymaz

İmgeler Sûretler ■ Kerem Işık

*

Çevirmen Diyor ki ■ Günay Çetao Kızılırmak

Çapraz Okumalar ■ Dönme Dolap Düşleri

Betül Tarıman ile Söyleşi ■ Yelda Sözdemir

Sis Nasıl Dağılır? ■ Mustafa Aplay

İkisi Bir ■ Uygar Atasoy

Yüzümüzdeki Renklerin En İnsani Olanı ■ Onurhan Ersoy

Zehir ile Öteki ■ Betül Sezgin

Gelenek, Yazar ve Sonsuzluk ■ Ali Yağan

Bozkıra, Atlara ve Ülkemin İnsanlarına Dair ■ Fazilet R. Özcan