Varlık Dergisi’nin 15 Mart 1957 tarihli 450. sayısının son sayfasında yer alan “OKUYUCULARIMIZLA BAŞBAŞA” başlıklı bölümde okuyuculardan gelen sorular, yorumlar, eleştiriler ve derginin bunlara cevapları var.

Mehmet Vehbi GÜRSES sormuş: “Şahsi kütüphaneniz yok olursa ilk satın alacağınız on kitap hangileri olacak? diye bir anket açacağınızı söylemiştiniz, bir hayli önce. Mayk Hammerlerle yalnız çıplak kadın vücudu teşhir ederek genç dimağları zehirleyen roman ve dergilerin piyasayı doldurduğu şu günlerde böyle bir soruşturmayı faydalı bulmuyor musunuz?”

Cevapta imza yok ama muhtemelen Yaşar Nabi Nayır da şöyle cevap vermiş: “O anket sorusunu yazar arkadaşlarımızdan bir kısmına dağıtmıştık. Tek birinden bile cevap alamadık. O zaman bu soruya cevap vermenin güçlüğünü düşünerek vazgeçmek zorunda kaldık.”

Sorunun güçlüğü ortada ama 64 yıl sonra Parşömen olarak biz tekrar sormak istiyoruz: “Şahsi kütüphaneniz yok olsa ilk satın alacağınız on kitap hangileri olurdu?”

Fırat Demir

Bu gibi sorulara yanıt bulmak her zaman zorlayıcıdır, evet ama eğlenceli tarafını görmezden gelmek de haksızlık olur. Yok olmuş bir kütüphaneyi yeniden filizlendirmek için temele dizilecek eserleri seçmek durumu biraz daha zorlaştırıyor elbette. Bir yandan bu listeye katamadığım başka çok sevdiğim kitaplara hüzünle bakıyorum ve muhtemelen yarın sorulsa daha farklı tercihler yapacağım -bugünkü- listemi buraya iliştiriyorum:

1. Bitmeyen Kavga – John Steinbeck

2. Kırmızı Pazartesi – Gabriel Garcia Marquez

3. Satranç – Stefan Zweig

4. Tutunamayanlar – Oğuz Atay

5. Puslu Kıtalar Atlası – İhsan Oktay Anar

6. Bizim Büyük Çaresizliğimiz – Barış Bıçakçı

7. Spinoza’nın Sevinci Nereden Geliyor? – Çetin Balanuye

8. Futbol Düşünürken Aslında Ne Düşünürüz? – Simon Critchley

9. Zen ve Motosiklet Bakım Sanatı – Robert M. Pirsig

10. Kalemimin Sapını Gülle Donattım – Ferhan Şensoy