Varlık Dergisi’nin 15 Mart 1957 tarihli 450. sayısının son sayfasında yer alan “OKUYUCULARIMIZLA BAŞBAŞA” başlıklı bölümde okuyuculardan gelen sorular, yorumlar, eleştiriler ve derginin bunlara cevapları var.

Mehmet Vehbi GÜRSES sormuş: “Şahsi kütüphaneniz yok olursa ilk satın alacağınız on kitap hangileri olacak? diye bir anket açacağınızı söylemiştiniz, bir hayli önce. Mayk Hammerlerle yalnız çıplak kadın vücudu teşhir ederek genç dimağları zehirleyen roman ve dergilerin piyasayı doldurduğu şu günlerde böyle bir soruşturmayı faydalı bulmuyor musunuz?”

Cevapta imza yok ama muhtemelen Yaşar Nabi Nayır da şöyle cevap vermiş: “O anket sorusunu yazar arkadaşlarımızdan bir kısmına dağıtmıştık. Tek birinden bile cevap alamadık. O zaman bu soruya cevap vermenin güçlüğünü düşünerek vazgeçmek zorunda kaldık.”

Sorunun güçlüğü ortada ama 64 yıl sonra Parşömen olarak biz tekrar sormak istiyoruz: “Şahsi kütüphaneniz yok olsa ilk satın alacağınız on kitap hangileri olurdu?”

Püren Özgören

Sadece 10 kitap seçmek beni çok çok zorladı, sonunda gençlik ve olgunluk dönemi bağlamında etkilendiğim, değer verdiğim bazı kitaplar (sadece minicik bir kısmı) öne çıktı. Bir tanesinde hile yaptım ve dörtlemeyi tek kitap saydım : )

1. Savaş ve Barış – Tolstoy

2. Venedik’te Ölüm – Thomas Mann

3. 47’liler – Füruzan

4. İskenderiye Dörtlüsü – L. Durrell

5. Memleketimden İnsan Manzaraları – Nazım Hikmet

6. Kırmızı ve Siyah – Stendhal

7. Bir Deliler Evinin Yalan Yanlış Anlatılan Kısa Tarihi – Ayfer Tunç

8. Ölmeye Yatmak – Adalet Ağaoğlu

9. Öyküler – Feyyaz Kayacan

10. Yüz Yıllık Yalnızlık – Gabriel G. Marquez