Nitelikli yayıncılık yapma uğraşında olan yayınevlerini daha yakından tanımak için başlattığımız dizimizde konuğumuz, Üç Nokta Yayınları’nın kurucularından Alev Çamalan.

Üç Nokta Yayınları ne zaman, kimler tarafından kuruldu?

Üç Nokta, 2019 yılında ben ve arkadaşım Hüseyin Demir tarafından kuruldu. Kurulmadan önceki on yıl boyunca sürekli birbirimize sorduğumuz ‘Yayınevi’ni ne zaman kuruyoruz?’ sorusunun bir ürünü diyebiliriz. Gözümüzü karartıp çok kısıtlı bir bütçe ile kolları sıvadık.

Hulki Aktunç’un “yeni” yazarlara sorduğu gibi soralım: Yayıncılık dünyasında nasıl bir eksiklik gördünüz ki Üç Nokta Yayınları’nı kurmaya karar verdiniz? Bununla bağlantılı olarak, yayınevi politikanızı nasıl tanımlarsınız?

Bir eksiklikten ziyade kendi sevdiğimiz eserleri okurların beğenisine sunmak istedik. Henüz Türkçeye çevrilmemiş, çevrilse dahi hak ettiği ilgiyi görememiş klasikleri güzel ve kaliteli bir çeviriyle okura sunmak en büyük amacımız. Fakat ikinci yılımızdan itibaren modern edebiyata da yer vermeye başladık.

Piyasa koşullarının çetin olduğunu biliyoruz. Karşılaştığınız başlıca zorluklar neler? Bunlarla nasıl mücadele ediyorsunuz?

Özellikle yeni kurulan, küçük yayınevlerinin en büyük sorunu dağıtım. Güçlü bir sermayeniz yoksa kurulduktan birkaç ay sonra, kimse sizi tanıyamadan kapanabilirsiniz. Bizim güçlü bir sermayemiz yoktu, fakat biraz inatlaştık sanırım ve yavaş yavaş da olsa tanınmaya başladık.

Yayınevinize dosya göndermek isteyen yazarların bilmesi gerekenler nelerdir?

İşinin ehli insanlar tarafından yazılmış araştırma ve incelemeleri elbette ayrı tutuyoruz, ancak popüler kültürü neredeyse tamamen eline alan kişisel gelişim dosyalarını kesinlikle kabul etmiyoruz. Bunun dışında bize gelen dosyaların hepsini elbette okuyoruz. Takdir edersiniz ki daha ilk sayfasında okumayı zorlaştıracak derecede imla hatası ve anlatım bozukluğu olan dosyaları okumuyoruz.

Önümüzdeki dönemde yayımlamayı düşündüğünüz kitaplar hakkında bilgi verir misiniz?

2021 kışında yayımlamayı planladığımız, daha önce çevrilmemiş 5-6 adet klasik eser var. Birkaç yazar ismi vermek gerekirse Willa Cather, Charles Maturin ve Anthony Trollope’u sayabilirim. Ayrıca günümüz edebiyatının önemli isimlerinden Andrés Neuman’ın üç eserini yayımlayacağız.