Varlık Dergisi’nin 15 Mart 1957 tarihli 450. sayısının son sayfasında yer alan “OKUYUCULARIMIZLA BAŞBAŞA” başlıklı bölümde okuyuculardan gelen sorular, yorumlar, eleştiriler ve derginin bunlara cevapları var.

Mehmet Vehbi GÜRSES sormuş: “Şahsi kütüphaneniz yok olursa ilk satın alacağınız on kitap hangileri olacak? diye bir anket açacağınızı söylemiştiniz, bir hayli önce. Mayk Hammerlerle yalnız çıplak kadın vücudu teşhir ederek genç dimağları zehirleyen roman ve dergilerin piyasayı doldurduğu şu günlerde böyle bir soruşturmayı faydalı bulmuyor musunuz?”

Cevapta imza yok ama muhtemelen Yaşar Nabi Nayır da şöyle cevap vermiş: “O anket sorusunu yazar arkadaşlarımızdan bir kısmına dağıtmıştık. Tek birinden bile cevap alamadık. O zaman bu soruya cevap vermenin güçlüğünü düşünerek vazgeçmek zorunda kaldık.”

Sorunun güçlüğü ortada ama 64 yıl sonra Parşömen olarak biz tekrar sormak istiyoruz: “Şahsi kütüphaneniz yok olsa ilk satın alacağınız on kitap hangileri olurdu?”

Ruhşen Doğan Nar

Şahsi kütüphanem yok olsa, ilk satın alacağım kitaplar tekrar tekrar okumaktan sıkılmadığım, kütüphanemde her göze göze geldiğimde mutlu olduğum, ara sıra elime alıp zevkle sayfalarını karıştırdığım ve başucumdan eksik etmediklerim olur.

Soruyu şu şekilde de sorabiliriz: ‘Issız bir adaya düşsen yanına hangi on kitabı alırsın?’ veya daha gerçekçi düşünürsek, ‘Hapishaneye düşsen ve hücrende yalnızca on kitap barındırma hakkın olsa seçtiğin on kitap ne olur?’ Ne yazık ki, ülkemizin bazı cezaevlerinde mahpuslara kitap sınırlamaları koyuluyor. Yani bu soru, bazı insanlar için üzerinde düşünülmesi gereken gerçek bir durumdur.

1- Memleketimden İnsan Manzaraları – Nâzım Hikmet

2- Veba – Albert Camus

3- Komünist Manifesto – Karl Marx, Friedrich Engels

4- Solaris – Stanislaw Lem

5- Aylak Adam – Yusuf Atılgan

6- Fareler ve İnsanlar – John Steinbeck

7- Tüm Öyküleri – Anton Çehov

8- Kutsal Kitap (Eski ve Yeni Ahit)

9- Odysseia – Homeros

10- Ütopya – Thomas More