Varlık Dergisi’nin 15 Mart 1957 tarihli 450. sayısının son sayfasında yer alan “OKUYUCULARIMIZLA BAŞBAŞA” başlıklı bölümde okuyuculardan gelen sorular, yorumlar, eleştiriler ve derginin bunlara cevapları var.

Mehmet Vehbi GÜRSES sormuş: “Şahsi kütüphaneniz yok olursa ilk satın alacağınız on kitap hangileri olacak? diye bir anket açacağınızı söylemiştiniz, bir hayli önce. Mayk Hammerlerle yalnız çıplak kadın vücudu teşhir ederek genç dimağları zehirleyen roman ve dergilerin piyasayı doldurduğu şu günlerde böyle bir soruşturmayı faydalı bulmuyor musunuz?”

Cevapta imza yok ama muhtemelen Yaşar Nabi Nayır da şöyle cevap vermiş: “O anket sorusunu yazar arkadaşlarımızdan bir kısmına dağıtmıştık. Tek birinden bile cevap alamadık. O zaman bu soruya cevap vermenin güçlüğünü düşünerek vazgeçmek zorunda kaldık.”

Sorunun güçlüğü ortada ama 64 yıl sonra Parşömen olarak biz tekrar sormak istiyoruz: “Şahsi kütüphaneniz yok olsa ilk satın alacağınız on kitap hangileri olurdu?”

Gönül Kıvılcım

1- Fyodor M. Dostoyevski – Karamazov Kardeşler: Üniversitede Karamazov Kardeşler’i keşfettiğimde sabah erkenden çıplak bekar odamda uyanır, insan ruhunun derinlerine yol almanın hazzıyla titrerdim. Her zaman yeniden okuyabilirim.

2- Virginia Woolf – Mrs Dalloway: Dili, kurgusu çarpıcıdır. Ara ara açıp okumak isterim.

3- Leyla Erbil – Cüce veya Tuhaf bir Kadın veya Kalan: Üçünü de alabilseydim keşke. Erbil Türkçe edebiyatın yıldızlarındandır.

4- Gabriel Garcia Marquez – Yüzyıllık Yalnızlık: Latin edebiyatı candır.

5- Orhan Pamuk – Cevdet Bey ve Oğulları: Türkçe edebiyatta çığır açmıştır.

6- Ahmet Hamdi Tanpınar – Huzur: Hepimiz Tanpınar’ın paltosundan geliyoruz.

7- Oğuz Atay – Tutunamayanlar: Çünkü Oğuz Atay’sız liste olmaz.

8- Latife Tekin – Sevgili Arsız Ölüm: Latife Tekin’siz de.

9- Carson Mc Cullers – Yalnız Bir Avcıdır Yürek: Çünkü çok iyi bir metin.

10- Edip Cansever – Toplu Şiirleri: Bu sonuncuyu zorlukla seçtim. Gülten Akın Toplu Şiirleri, Turgut Uyar Büyük Saat, Nazım Hikmet Memleketimden İnsan Manzaraları, İlhan Berk Toplu Şiirler, Hilmi Yavuz Toplu Şiirler. Hepsini almak isterdim.