Varlık Dergisi’nin 15 Mart 1957 tarihli 450. sayısının son sayfasında yer alan “OKUYUCULARIMIZLA BAŞBAŞA” başlıklı bölümde okuyuculardan gelen sorular, yorumlar, eleştiriler ve derginin bunlara cevapları var.

Mehmet Vehbi GÜRSES sormuş: “Şahsi kütüphaneniz yok olursa ilk satın alacağınız on kitap hangileri olacak? diye bir anket açacağınızı söylemiştiniz, bir hayli önce. Mayk Hammerlerle yalnız çıplak kadın vücudu teşhir ederek genç dimağları zehirleyen roman ve dergilerin piyasayı doldurduğu şu günlerde böyle bir soruşturmayı faydalı bulmuyor musunuz?”

Cevapta imza yok ama muhtemelen Yaşar Nabi Nayır da şöyle cevap vermiş: “O anket sorusunu yazar arkadaşlarımızdan bir kısmına dağıtmıştık. Tek birinden bile cevap alamadık. O zaman bu soruya cevap vermenin güçlüğünü düşünerek vazgeçmek zorunda kaldık.”

Sorunun güçlüğü ortada ama 64 yıl sonra Parşömen olarak biz tekrar sormak istiyoruz: “Şahsi kütüphaneniz yok olsa ilk satın alacağınız on kitap hangileri olurdu?”

Müge Koçak

Nedense bu soru aklımda “bir adaya düşseniz yanınıza alacağınız 10 kitap ne olurdu?” gibi kalmıştı. Hatta kendi kendime, “genelde 3 kitap olurdu Parşömen daha insaflı davranmış” diye düşündüm sanırım. Tekrar okuyunca adayla değil, yok olan bir kütüphane ile karşı karşıya olduğumu fark ettim. Gerçi sonuç değişmedi. Zor seçim elbette. Okumadıklarım ve tekrar okumak isteyeceklerimden bir sepet oluştu.

1. Binbir Gece Masalları

2. Dönüşümler – Ovidius

3. Edgar Alan Poe Toplu Eserleri

4. Soneler – William Shakespeare

5. Kutsal Kitap (Kitab-ı Mukaddes)

6. Saatleri Ayarlama Enstitüsü – Ahmet Hamdi Tanpınar

7. Toplu Hikâyeler – Anton Çehov

8. Yüzyıllık Yalnızlık – Gabriel Garcia Marquez

9. Sevgili Arsız Ölüm – Latife Tekin

10. Sandman Serisi – Neil Gaiman (burada biraz hile yaptım)