Varlık Dergisi’nin 15 Mart 1957 tarihli 450. sayısının son sayfasında yer alan “OKUYUCULARIMIZLA BAŞBAŞA” başlıklı bölümde okuyuculardan gelen sorular, yorumlar, eleştiriler ve derginin bunlara cevapları var.

Mehmet Vehbi GÜRSES sormuş: “Şahsi kütüphaneniz yok olursa ilk satın alacağınız on kitap hangileri olacak? diye bir anket açacağınızı söylemiştiniz, bir hayli önce. Mayk Hammerlerle yalnız çıplak kadın vücudu teşhir ederek genç dimağları zehirleyen roman ve dergilerin piyasayı doldurduğu şu günlerde böyle bir soruşturmayı faydalı bulmuyor musunuz?”

Cevapta imza yok ama muhtemelen Yaşar Nabi Nayır da şöyle cevap vermiş: “O anket sorusunu yazar arkadaşlarımızdan bir kısmına dağıtmıştık. Tek birinden bile cevap alamadık. O zaman bu soruya cevap vermenin güçlüğünü düşünerek vazgeçmek zorunda kaldık.”

Sorunun güçlüğü ortada ama 64 yıl sonra Parşömen olarak biz tekrar sormak istiyoruz: “Şahsi kütüphaneniz yok olsa ilk satın alacağınız on kitap hangileri olurdu?”

Bülent Ayyıldız

1. Dostoyevski’den Suç ve Ceza. Doğmuş olmanın getirdiği yükü, yaranın tekrar tekrar soyulmasını ele alması bakımından öncelik vermek gerek.

2. Canetti’den Körleşme. Özellikle de yazı çizi işlerine merak sarmış insanların hangi ahmaklıklara düşebileceğini o tuhaf karanlığıyla anlatıyor.

3. Vonnegut’tan Mezbaha No. 5. Kusursuz dilinin yanında ironisi ve kendine has mizahıyla içine ölümü saklamış bir kitap.

4. İhsan Oktay Anar’dan Amat. Bu kitap tarihi bir kurmaca olmasının yanında bana her zaman varoluşa dair sorular sordurmuştur.

5. Neil Gaiman’ın Amerikan Tanrıları. İlk on kitabın arasında fantastik türü en iyi şekilde temsil edecek bir eser.

6. Orhan Pamuk’tan Kara Kitap. İstanbul’u, karanlığı, gerçeklik ve hayal arasındaki sınırları yeni baştan tanımlar.

7. Tanpınar’dan Saatleri Ayarlama Enstitüsü. Hayri İrdal ve Halit Ayarcı ikilisi benim için Jung’un anima ve animusu gibi, herkesin içinde yaşattığı iki karakter.

8. Oğuz Atay’dan Korkuyu Beklerken. Öyküyü arşa taşımış bir kitap.

9. Raymond Carver’dan Katederal. Bu da hikâyeyi ve dili akkor haline getirebilmiş bir kitap.

10. David F. Wallace’dan Infinite Jest. Beni en çok zorlayan kitaplardan biri. Kütüphanemin geri kalanı yok olduysa vaktimi vermek istediğim bir roman.