Pen International’ın web-sitesinden yapılan açıklamada kuruluşun ilk kadın başkanı olan Jennifer Clement’in altı yıllık görev süresinin dolması üzerine Burhan Sönmez’in Pen International Başkanı olarak seçildiği ifade edildi.

Burhan Sönmez

Burhan Sönmez’in başkanlığı 20-24 Eylül 2021 tarihlerinde toplanan 87. Pen International Kongresi’nin kapanış töreninde açıklandı.

Sönmez, seçilmesi üzerine şunları ifade etti:

PEN’in geleceğini bana emanet ettikleri için PEN üyesi arkadaşlarıma teşekkür ediyorum; asil kuruluşumuzun Başkanlığını üstlenirken aklımda ve kalbimde taşıyacağım bir onur ve sorumluluk bu. PEN International’ın yeni başkanı olarak Catherine Amy Dawson Scott, Jennifer Clement, Per Wastberg, John Ralston Saul, H.G. Wells, Arthur Miller ve Heinrich Böll gibi edebiyatın ve özgürlüğün büyük isimleriyle yan yana anılmaktan dolayı gurur duyuyorum.

Burhan Sönmez, Haymana’da doğdu (1965). İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Uzun yıllar Britanya’da kaldı. Kuzey (2009), Masumlar (2011), İstanbul İstanbul (2015), Labirent (2018) romanlarını izleyen Taş ve Gölge Burhan Sönmez’in beşinci romanıdır. Masumlar, 2011 Sedat Simavi Edebiyat Ödülü’nü ve İzmir St. Joseph Roman Ödülü’nü aldı. Bir Dersim Hikâyesi (Metis, 2012), Bana Adını Söyle (YKY, 2014) ve Gezi (Almanya, Binooki, 2014) adlı öykü derlemelerine katılan Sönmez, BUYAZ’ın verdiği 2015 Öykü Onur Ödülü’nün sahibi oldu. Şair William Blake’in Cennet ile Cehennemin Evliliği kitabını Türkçeye çevirdi (Ayrıntı, 2016). ODTÜ’de edebiyat üzerine dersler verdi. Romanları kırk bir dile çevrildi. ABD’de Vaclav Havel Ödülü’ne (2017), Britanya’da EBRD Edebiyat Ödülü’ne (2018) değer görüldü.