Yeni e dergisi, Ekim 2021 tarihli 60. sayısını geçtiğimiz aylarda yitirdiğimiz dost Yunan halkının dirençli sesi Mikis Theodorakis ve ülkemizin önemli tiyatro sanatçısı Ferhan Şensoy’a ithaf ediyor.

Tanıtım bülteninden:

“Mikis Theodorakis: Direnişin Şarkısı” başlığı ile Yunan besteci ve müzisyen, ama aynı zamanda anti-faşist mücadelenin ön saflarında bir komünist olan Mikis Theodorakis’i gündem eden dosyanın yazarları arasında Barış Yıldırım, Mata Kaloudaki (Bengi Çakmak’ın çevirisiyle), Mahir Ergun, Seyit Aldoğan ve Fehmiye Çelik yer alıyor.

“Rönesans’ın Son Ustası” başlıklı yazısında Barış Avşar, Ağustos ayında vefat eden Ferhan Şensoy’u “Rönesans insanı” yapan özelliklerini tiyatro ve edebiyata katkılarından yola çıkarak değerlendirdi. Dergideki bir diğer dikkat çeken yazı ise Aydın Çubukçu’nun kaleminden. Çubukçu, oyun yazarı ve devrimci Celal Perk’in eserlerinden yola çıkarak okuyucu ile Celal Perk’in hakikat anlayışını yeniden tanıştırıyor. Nuray Sancar ise Zeynep Aliye’nin Cumhuriyet Kitaplığı’ndan çıkan yeni kitabı “Kavşakta” üzerine değerlendirmesi ile dergi sayfalarında.

Dilan Mine Uğurlu, “Kukla Üzerine Bir Özgürlük Tarifi” isimli yazısı ile dergi okurunu radikal kuklacılığın tarihine götürüyor. Korcan Evgin, Samuel Beckett’in önemli eseri “Godot’yu Beklerken” üzerinden kolektif bilinç ve örgütlenme üzerine bir denemesi ile dergide. İlyas Tunç tek sayfalık yazısında okuyucuyu Porto Riko’ya götürüyor, “Günlerden 24 Ekim’di,” diyor. Musa Yazıcı’nın, Halim Şafak ile bireylikler dergisi üzerinden dergicilik serüveni ve edebiyat üzerine gerçekleştirdiği söyleşi de Yeni e’nin Ekim sayısındaki söyleşilerden biri. Ulaş Töre Sivrioğlu, bu sefer Yeni Osmanlıcı tarih yazımının tanınmış temsilcilerinden biri olan Ahmet Yaşar Ocak’ın “Türkler, Türkiye ve İslam” adlı çalışmasını ele alıyor.

Ermeni şiirinin en büyük isimlerinden Rupen Sevag’ın Ohannes Şaşkal tarafından çevrilen şiiri Esrik Aşk bu sayımızın sürprizleri arasında. Ayrıca Cevahir Bedel, İdris Sezgin, Arife Kalender, Önder Karataş, Enver Topaloğlu, Anıl Cihan, Gökhan Arslan, Serdar Koçak, Mustafa Bıyıklı ve M. Mahzun Doğan şiirleriyle; Tekgül Arı, Umut Çetin, Zekeriya Şimşek, Onur Gürleyen ve İlkay Yılmaz öyküleriyle dergimizde yer alıyor.

Kapakta yer alan illüstrasyon, yazar Hıdır Murat Doğan’a ait. Gökçe Naz Köse ise bu sayımızın çizeri olarak sayfalarımız arasında. Dergimiz Yeni e, kitabevleri ve internet satış sitelerinde.