Varlık Dergisi’nin 15 Mart 1957 tarihli 450. sayısının son sayfasında yer alan “OKUYUCULARIMIZLA BAŞBAŞA” başlıklı bölümde okuyuculardan gelen sorular, yorumlar, eleştiriler ve derginin bunlara cevapları var.

Mehmet Vehbi GÜRSES sormuş: “Şahsi kütüphaneniz yok olursa ilk satın alacağınız on kitap hangileri olacak? diye bir anket açacağınızı söylemiştiniz, bir hayli önce. Mayk Hammerlerle yalnız çıplak kadın vücudu teşhir ederek genç dimağları zehirleyen roman ve dergilerin piyasayı doldurduğu şu günlerde böyle bir soruşturmayı faydalı bulmuyor musunuz?”

Cevapta imza yok ama muhtemelen Yaşar Nabi Nayır da şöyle cevap vermiş: “O anket sorusunu yazar arkadaşlarımızdan bir kısmına dağıtmıştık. Tek birinden bile cevap alamadık. O zaman bu soruya cevap vermenin güçlüğünü düşünerek vazgeçmek zorunda kaldık.”

Sorunun güçlüğü ortada ama 64 yıl sonra Parşömen olarak biz tekrar sormak istiyoruz: “Şahsi kütüphaneniz yok olsa ilk satın alacağınız on kitap hangileri olurdu?”

Hasibe Özdemir

Bana bunu bir hafta önce sorsaydınız listemde bir kitap farklı olurdu. Demirbaşlar olsa da sürekli güncellenen bir liste sanırım benimki. Çok kitap var aslında hemen gelip rafa yerleşsinler isteyeceğim. Yeniler kadar, yeniden okuyup başka bir tat aldıklarım, ilk kez tanışıp eskiden beri berabermişiz sandıklarım var. Zor iş seçmek, yine de bir deneyelim.

Biraz uyanıklık yapıp eş dost, arkadaş kitaplıklarında ya da semt kütüphanesinde kriz anlarımda hemen ulaşabileceğimi düşündüğüm Dostoyevski, Çehov, Virginia Woolf, Sait Faik kitaplarını hiç araya katmadım. Şu anda ilk aklıma gelenler, kahramanlarını hem kendime hem birbirlerine biraz akraba gibi hissettiklerim. Saçma ama bu aynı zamanda sanki onlar da benim evde ve bir arada kendilerini daha iyi hissedeceklermiş gibi bir duygu. Kapağını yıllarca açmasam da rafta görmekten mutlu olacağım, hemen gelip köşeye otursun istediklerimden on tanesi aşağıda. Hani gelsin de ağzını açmadan şu pencereden dışarı baksın yeter dediğim dostlar gibi hepsi.

1- Döşeğimde Ölürken – William Faulkner

2- Düğünün Bir Üyesi – Carson McCullers

3- Her Çıkışın Bir İnişi Vardır – Flannery O’Connor

4- Cam – Sam Savage

5- Animal Triste – Monika Maron

6- Düğüne – John Berger

7- Odun Kesmek – Thomas Bernhard

8- Kader – Tim Parks

9- Güvercinler Gittiğinde – Merce Rodoreda

10- İnsanın Anlam Arayışı – Viktor Frankl