Ankara Kitap Fuarı 22-31 Ekim 2021 tarihlerinde ATO Congressium’da düzenlenecek.

Eylül Fuar Organizasyon ve TOBB işbirliğiyle düzenlenecek fuarda onlarca yayınevi okurla buluşacak. Söyleşiler, imza günleri ve özel etkinlikler yapılacak.

Fuarın bu yılki konuk ülkesi Kazakistan olacak. Feyza Hepçilingirler’in “onur yazarı” olduğu fuarın “uluslararası onur yazarı” ise Adil Akhmetov.

İmza günleri ve diğer etkinliklerle ilgili ayrıntılar için Ankara Kitap Fuarının web-sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Feyza Hepçilingirler

Feyza Hepçilingirler, 1948 yılında Ayvalık’ta doğdu. İlkokulu ve ortaokulu Ayvalık’ta, liseyi İzmir Kız Lisesi’nde okudu. İstanbul Yüksek Öğretmen Okulu’nu ve İstanbul Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirdi (1971). Yıldız Teknik Üniversitesi’nden emekli oldu. Bir oğlu ve bir kızı; iki de torunu var.

Yazmaya, okul yıllarında (1963) Feyza Baran adıyla başladı. 1979 yılında Kültür Bakanlığının açtığı Çocuk Yapıtları Yarışması’nda Yanlışlıklar adlı oyunuyla Başarı Ödülü, 1981’de Akademi Kitabevi Yarışması’nda Sabah Yolcuları adlı dosyasıyla Öykü Birincilik Ödülü kazandı. Eski Bir Balerin adlı kitabıyla Sait Faik Hikâye Armağanı’nı (1985), “Potluğu Gidermek” adlı öyküsüyle Yunus Nadi Armağanı Öykü İkincilik Ödülü’nü (1989), “Ne Güzel Ölmüştüm” adlı öyküsüyle Balkan Yazarlar Karşılaşması Borski Grümen Ödülü’nü (Balkan Yazarlar Karşılaşması Ödülü, 1991), Savrulmalar adlı öykü kitabıyla Sedat Simavi Edebiyat Ödülü’nü (1997) ve Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneğinin (ÇGYD) son 10 yılın en iyi çocuk oyunu (2011) ödülünü aldı. Öyküleri Fransızca, Almanca, İngilizce, Sırpça, Hırvatça ve Slovenceye çevrildi. Öykülerinden bir seçki “Die Hochzeitsnacht” adıyla Almanya’da yayımlandı. Türkçenin yanlış ve kötü kullanımını eleştirdiği Türkçe “Off” adlı kitabıyla büyük ilgi uyandırdı. Bu kitap üst üste baskılar yaptı. “Kırmızı Karanfil Ne Renk Solar?” adlı romanı Milet Publishing tarafından “As The Red Carnation Fadesstronge” (2015) adıyla yayımlandı. Kimi gazete ve dergilerin yanı sıra Cumhuriyet Kitap ekinde 9 yıl süreyle “Türkçe Günlükleri” adlı köşede yazdı.