Orhan Kahyaoğlu’nun Tunuslu udi Anouar Brahem hakkında yazdığı “Duru, Derin, Çıplak: Anouar Brahem Müziği” adlı çalışma Yort Kitap tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden:

Türkiyeli müzikseverler, Tunuslu udi Anouar Brahem’i albümlerinden, konserlerinden ve Barbaros Erköse, Kudsi Erguner gibi Türkiyeli müzisyenlerle yaptığı kayıtlardan tanıyorlar. Fakat, 1990’lardan itibaren tüm dünyada dinlenir olmasını sağlayan “dünya müziği” akımına muhalefeti, ud enstrümanının Batı’daki algısını dönüştürecek şekilde restore edişi, politik duyarlığı, benzer duyarlıktaki sinemacılarla işbirlikleri, daha az bilinir. Orhan Kahyaoğlu, Duru, Derin, Çıplak‘ta müziğe başladığı zamanlardan bugüne Brahem’in seyahatini izliyor; tüm albümlerini, şarkılarını incelikle yorumluyor. Duru, Derin, Çıplak Türkiye’de, hatta muhtemelen dünyada Anouar Brahem üzerine yazılmış kitap hacmindeki ilk metin.

Orhan Kahyaoğlu

Orhan Kahyaoğlu, 1960 yılında İstanbul’da doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler bölümünü bitirdi. Müzik yazarlığına 1984’te yayımlanan Pink Floyd (Sinan Güler’le birlikte) kitabıyla başladı.

Şiir ve poetika sorunları üzerine yoğunlaşan inceleme ve denemelerini dönemin Şiir Atı, Varlık, Kitaplık, Virgül, Yasakmeyve gibi önde gelen şiir, edebiyat ve kitap dergilerinde okurla paylaştı. Şiir dergiciliğinde iz bırakmış Sombahar (1990-1996) ve Ludingirra (1997-2000) dergilerinin genel yayın yönetmenliğini yaptı. Çağdaş Türkçe şiirin ustaları ve yapıtları üzerine kaleme aldığı ve hazırladığı ayrıntılı irdeleme ve dosyaların yanı sıra Melih Cevdet Anday şiiri üzerine eğilen Güneşte Ayıklanmış ve Ece Ayhan şiirini ele alan Mor Külhani başlıklı iki ayrı araştırma-derleme çalışması 2004 yılında kitap olarak yayımlandı.

Kaleme aldığı popüler müzik yazıları 1980’lerin başından itibaren Stüdyo İmge, Metronom, Jazz gibi çok sayıda müzik dergisinde ve Milliyet, Hürriyet, Cumhuriyet, Radikal başta olmak üzere birçok günlük gazetede yayınlandı. Bazı televizyon kanallarında yayın danışmanlığı da yapan Kahyaoğlu birçok müzik programını da yayına hazırladı; Söz Uçar isimli on üç bölümlük şiir belgeselinin hazırlık ve yapımında görev aldı. 1995-2002 yılları arasında Akademi İstanbul Müzik Bölüm Başkanlığını yapan Kahyaoğlu, Müzik Sosyolojisi, Caz Tarihi, Dünya Müziği, Türk Pop Tarihi alanlarında ders verdi.