Türkiye’nin ilk ve tek polisiye kültür dergisi 221B’nin 34. sayısı (Eylül-Ekim 2021) yayımlandı.

Tanıtım bülteninden:

Yeni sayımızda, polisiye edebiyatın ustalarından Andrea Camilleri’yi kapağımıza taşıdık. Okurlarımız için Camilleri ve Salvo Montalbano ile ilgili tüm detayları bulabileceğiniz şahane bir dosya hazırladık.

Dosya konumuz kapsamında Prof. Dr. Nevin Özkan ve Doç. Dr. Raniero Speelman, Sicilya’nın toplumsal tarihinin Camilleri romanlarındaki yansıması üzerine bir yazı kaleme aldı. Doç Dr. Bülent Ayyıldız, Sicilya’nın Camilleri’yi ve İtalyan polisiyesini nasıl etkilediğini inceledi. İbrahim Yasin Güler ise Komiser Montalbano karakterini tüm detaylarıyla yazdı.

Çaylak Kitap Dedektifleri de Suyun Şekli ve Terrakotta Köpek romanlarını ve Komiser Montalbano film serisini gündeme aldı.

Yeni sayımızda Prof. Dr. Halis Dokgöz, kriminal müzecilik üzerine yazdı.

Erol Üyepazarcı, Türkiye’de polisiye edebiyat dergilerinin tarihini inceledi.

Fulya Turhan, Petros Markaris’in kahramanı Costas Haritos’un gastronomik tercihlerini inceledi ve Silent Witness dizisinin başrol oyuncularıyla bir röportaj gerçekleştirdi.

Onur Bayrakçeken ise “Dedektifler Ne Dinler?” köşesinde Michael Connelly’nin dedektifi Harry Bosch’u konuk etti ve “Oyun Dedektifi” adlı yeni yazı serisinde Twelve Minutes‘i gündeme aldı.

Batuhan Cantürk’ün gündeminde bir alternatif tarih çizgi romanı var: Superman Red Son.

Armağan Tunaboylu, ÖzErenköy Kitap Kulübü köşesinde Carlos Ruiz Zafon’ın Rüzgârın Gölgesi ve Meleğin Öyküsü romanlarını gündeme aldı.

Ezgi Özcan, Ekran Dedektifi köşesinde GAİN’de yayınlanan Mary Kills People dizisini inceledi.

Ercan Akbay, Gerçek Suçlar köşesinde ABD’de polisiye kitapların suça teşvik ettiğini savunan muhafazakârları ele aldı.

Çağatay Yaşmut, Cadfael Birader serisinin ilk kitabı Marazi Bir Kemik Merakı‘nı inceledi.

Anıl Ceren Altunkanat, yeni sayımızla birlikte çocuklar için yazılan polisiye-gizem kitaplarını inceleyen yeni bir köşeye başladı. İlk yazının konusu Sherlock Holmes.

Gülce Başer, “Galata Soygunu” adlı öykü serisinin dördüncü bölümünü kaleme aldı.

Alper Kaya, “Yurttan Sesler Korosu”nda, Soledad Santiago imzalı Dokuz Numaralı Oda romanını inceledi.

Mustafa Kömüş ise Allen Eskens imzalı Gömdüğümüz Hayat romanını ele aldı.

Her sayıda olduğu gibi 34. sayımızda da 221B editörleri, polisiye severlerin dikkatini çekecek yeni romanları ve dizileri sizler için inceledi.

Türkiye’nin ilk ve tek polisiye kültür dergisi 221B’nin Andrea Camilleri kapak dosyalı yeni sayısı tüm Türkiye’de raflarda, kitapçılarda ve kitap satış sitelerinde.