Varlık Dergisi’nin 15 Mart 1957 tarihli 450. sayısının son sayfasında yer alan “OKUYUCULARIMIZLA BAŞBAŞA” başlıklı bölümde okuyuculardan gelen sorular, yorumlar, eleştiriler ve derginin bunlara cevapları var.

Mehmet Vehbi GÜRSES sormuş: “Şahsi kütüphaneniz yok olursa ilk satın alacağınız on kitap hangileri olacak? diye bir anket açacağınızı söylemiştiniz, bir hayli önce. Mayk Hammerlerle yalnız çıplak kadın vücudu teşhir ederek genç dimağları zehirleyen roman ve dergilerin piyasayı doldurduğu şu günlerde böyle bir soruşturmayı faydalı bulmuyor musunuz?”

Cevapta imza yok ama muhtemelen Yaşar Nabi Nayır da şöyle cevap vermiş: “O anket sorusunu yazar arkadaşlarımızdan bir kısmına dağıtmıştık. Tek birinden bile cevap alamadık. O zaman bu soruya cevap vermenin güçlüğünü düşünerek vazgeçmek zorunda kaldık.”

Sorunun güçlüğü ortada ama 64 yıl sonra Parşömen olarak biz tekrar sormak istiyoruz: “Şahsi kütüphaneniz yok olsa ilk satın alacağınız on kitap hangileri olurdu?”

Nurhan Suerdem

Bu soruyu okuduğum zaman Allah Korusun, Allah yazdıysa bozsun, şeytan kulağına kurşun deyip tahtalara vurdum, evin içinde defne yaprağı yakıp kitaplarımı tütsüledim. Kolay değil, onlarca senede aldıklarım, cümlelerin altını çize çize yanlarına notlar ala ala okuduklarım, elimin altında her zaman okunmamış kitabın olmasından duyduğum iç huzuruyla onlarla yaşamaktan zevk aldığım, benden sonra öyle çarçur olmasın, ölmeden önce vasiyetimi yapayım, bağışlayacağım kütüphaneyi bulayım diye kafa yorduğum, ruhumu zenginleştiren, gece gündüz, günün her saatinde, iyi günde kötü günde yanımda olan dostlarımı kaybetmem olacak şey değildi. Hoş, arada sırada arkadaşlarıma gönül rızasıyla verdiğim kitaplarım olmuştu. Ama bu başkaydı. Anksiyetem arttı. Bu ülkenin arap saçına dönmüş tüm sorunlarıyla içimiz kurumuş depresif yaşarken, bir de bu, gerçekten beni benden aldı. Bilgisayarım arızalıydı, onun için hemen cevap veremeyecektim. Tamirden gelinceye kadar hep düşündüm hangisini alırım, diye. Duygularımla aklım çelişti, beni zorladı. Hepsine teker teker baktım, hangisini seçsem kalanlar içimi sızlatıyordu. Sonra gözümü kapatıp hiç düşünmeden bir liste yaptım. Onu da sizinle paylaşıyorum. Bu liste bugünün listesi. Yarın öbür gün farklı olabilir. Her şeyden önce ruh durumuma ve çağrışımlara bağlı.

Gabriel Garcia Marquez, Yüz Yıllık Yalnızlık

Thomas Bernhard, Bitik Adam

Samule Beckett, Oyunun Sonu

Orhan Pamuk, Kara Kitap

Adalet Ağaoğlu, Bir Düğün Gecesi

Bilge Karasu, Gece

Edip Cansever, Bütün Şiirleri

Haldun Taner, Onikiye Bir Var

Judith Herman, Yaz Evi, Daha Sonra

Jenny Erpenbeck, Gölün Sırrı