İki aylık edebiyat dergisi Sözcükler’in 94. sayısı (Kasım-Aralık 2021) yayımlandı.

Tanıtım bülteninden:

Oğuz Demiralp, Falih Rıfkı Atay’dan Orhan Duru ve Ferit Edgü’ye roman sanatının ulaştığı farklı deneyleri aktarıyor.

Nâzım Hikmet’in Bakü’de ve Prag Radyosu’nda yaptığı iki konuşmanın çevirilerini yayımlıyoruz. Konuşmaları kendi sesinden dinlemek isteyenler için de yazıların sonunda QR kodları var.

Tahir Abacı, düşünce dünyasında kalem oynatan günümüzün ünlü düşünürlerinin gerçeklikle sahtelik arasında, sınırdaki etkinliklerini inceliyor.

Bu yılın Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanan Abdulrazak Gurnah’ın Afrikalı sömürge yazarı olmakla Batılı yazar olmak arasındaki çelişkili yaşamı bağlamında aydın olmanın niteliklerini Zekeriya Şimşek irdeliyor.

Nihat Taytaş, 20. ölüm yılında çağdaş tiyatromuzun benzersiz oyun yazarlarından Memet Baydur’un yaratı dünyası üstüne aydınlatıcı açılımlar getiriyor.

Günlük hayatımızın önemli bir alanı olan mimarlık sanatıyla ilişkimizi Sülayman Boz değerlendiriyor.

“İşitiyor musun Memet?” kitabındaki sorumsuzca yanlışların kimileri konusunda Turgay Fişekçi bilgilendiriyor. Kitaptaki bilgi yanlışları o denli çok ki, yazmakla tükenecek gibi değil. Arkasını da getirmek gerek…

Hakan Savaş çağın büyük film yönetmeni Theo Angelopoulos’un filmlerindeki “yolculuk eden insan” temasını inceliyor.

Besim Dalgıç, ünlü çevirmen Attila Tokatlı’nın 1983’te yayımladığı dört sayılık kitap-dergi “Entellektüel Aşk”ı tanıtıyor. Dergide rastladığı Turgut Uyar’ın kitaplarında yer almayan “Şimdi Ne Zaman” başlıklı şiiri de bu sayının sürprizi!

Bildiğiniz Romanlardan Değiliz / Oğuz Demiralp

Nâzım Hikmet’in İki Konuşması / Hasan Özkılıç

Felsefe ve Praksis / Tahir Abacı

Memet Baydur’un Oyun Yazarlığı / Nihat Taytaş

Nobel Kazanan A. Gurnah ve Afrikalı Aydın Olmak / Zekeriya Şimşek

“İşitiyor musun Memet?” / Turgay Fişekçi

İçinde Yaşadığımız Sanat: Mimarlık / Süleyman Boz

Angelopoulos Sinemasında Yolculuk Eden İnsan / Hakan Savaş

Attila Tokatlı’dan “Entelektüel Aşk” / Besim Dalgıç

İsviçre’de Yazarlar / Uğur Kökden

Veçhelerin Farkına Dair Monolog / Taner Gülen

Şiirleriyle Cevat Çapan, Juan Gelman, Yannis Ritsos, Nihat Ziyalan, İsimsiz, Barış Pirhasan, Turgay Fişekçi, Oğuzhan Akay, Hakan Savlı, Arife Kalender, Altay Öktem, Burcu Yılmaz, Hakan Tabakan, Mert Tutucu, Murat Tenetoğlu, Burak Kara, Öykü Gizem Gökgül, Zarife Biliz, Naile Dire, Mustafa Seyfi, Gökhan Bakar, Selami Şimşek.

Öyküleriyle Fadime Uslu, William Saroyan, Paul Theroux, İlke Özgen Köleli, Ş. Didem Keremoğlu, Behiç Ata, Gülay Pamuk, Vildan Külahlı Tanış, Demet Taşdemir, Yelina Tayfur.