Varlık Dergisi’nin 15 Mart 1957 tarihli 450. sayısının son sayfasında yer alan “OKUYUCULARIMIZLA BAŞBAŞA” başlıklı bölümde okuyuculardan gelen sorular, yorumlar, eleştiriler ve derginin bunlara cevapları var.

Mehmet Vehbi GÜRSES sormuş: “Şahsi kütüphaneniz yok olursa ilk satın alacağınız on kitap hangileri olacak? diye bir anket açacağınızı söylemiştiniz, bir hayli önce. Mayk Hammerlerle yalnız çıplak kadın vücudu teşhir ederek genç dimağları zehirleyen roman ve dergilerin piyasayı doldurduğu şu günlerde böyle bir soruşturmayı faydalı bulmuyor musunuz?”

Cevapta imza yok ama muhtemelen Yaşar Nabi Nayır da şöyle cevap vermiş: “O anket sorusunu yazar arkadaşlarımızdan bir kısmına dağıtmıştık. Tek birinden bile cevap alamadık. O zaman bu soruya cevap vermenin güçlüğünü düşünerek vazgeçmek zorunda kaldık.”

Sorunun güçlüğü ortada ama 64 yıl sonra Parşömen olarak biz tekrar sormak istiyoruz: “Şahsi kütüphaneniz yok olsa ilk satın alacağınız on kitap hangileri olurdu?”

Mehmet Fatih Uslu

Ne zor bir soru. “Şu an canım hangi kitapları yeniden okumayı çekiyor?” diye sorunca kendime, aklıma gelen ilk on kitap şöyle:

Cesare Pavese – Yaşama Uğraşı

Gurgen Mahari – Yanan Bağlar

J. M. Coetzee – Barbarları Beklerken

Bilge Karasu – Uzun Sürmüş Bir Günün Akşamı

Patrick Modiano – Bir Gençlik

Thomas Bernhard – Odun Kesmek

Ayhan Geçgin – Son Adım

Tezer Özlü – Yaşamın Ucuna Yolculuk

G. Cabrera Infante – Kapanda Üç Kaplan

Zareh Vorpuni – Aday